بازگشت به پورتال مرکزی

آگاهی

نیچه درکتاب حکمت شادان در مورد آگاهی چنین می نویسد :

 

آگاهی آخرین مرحله ی تکامل موجودات زنده و در نتیجه ناچیزترین و ضعیف ترین جزء این نظام است. آگاهی منشاء اشتباهات بی شماری است که باعث می شود تا هر موجود زنده ،هر انسان زودتر از موقعی که قرار است و به قول هومرعلیرغم سرنوشت نابود گردد.

قالب معنایی

نظر رولو مِی روان شناس معروف  آمریکایی در رابطه با قالب معنایی :

 

هر فردی عاقل یا دیوانه، در قالب معنایی زندگی می‌کند که تا حدودی خودش آن را می‌سازد - به این معنا که فردی‌ست - ولی آن را در درون موقعیتی که در تاریخ و زبان انسانی شریک است، می‌سازد. به همین دلیل است که زبان تا این حد مهم است. زبان محیطی‌ست که ما در آن قالب معنایی‌مان را می‌یابیم و شکل می‌دهیم، محیطی که در آن با سایر انسان‌ها شریکیم.

توضیح فروید بر نظریه عشق داوینچی

لئوناردو داوینچی می‌گوید: عشقِ زیاد از شناخت عمیق شیء مورد علاقه فوران می‌کند، و اگر شما کمی آن شی را بشناسید تنها قادر خواهید بود کمی آن را دوست داشته باشید و یا اصلاً نداشته باشید.

نقد مطهری بر اندیشه دکارت

شهید آیه الله مطهری در رابطه با مبنا قرار دادن شک توسط دکارت فیلسوف مشهور فرانسوی در کتاب  اصول فلسفه و روش رئالیسم این چنین می نویسد که :

 

 

قطع نظر از همه ایراداتی که از طرف ما و دیگران بر این روش وارد شده اساساً انتخاب این راه برای نقطه شروع فلسفه متضمن فائده‌ای نیست زیرا که به اعتراف خود دکارت شک وی در همه چیز سوای وجود خویشتن شک واقعی و حقیقی نبود بلکه شک دستوری و فرضی بود و البته ممکن نیست که کسی بتواند در یقینیات فطری خویش که جبراً و اضراراً به آنها اذعان دارد واقعاً شک کند.

 

دلیل پسرفت یا پیشرفت نهضت ها

منوچهر آشتیانی  جامعه‌شناس ایرانی و پژوهشگر فلسفه است. او خواهرزاده نیما یوشیج و از نوادگان میرزاحسن آشتیانی به شمار می رود . که در سال ۱۹۷۱ از دوره دکتری دانشگاه هایدلبرگ فارغ‌التحصیل شد. منوچهر آشتیانی در رابطه با پسرفت و پیشرفت نهضت ها عقیده دارد که :

آموزش نصب نوار ابزار الکسا در مرورگر Firefox و گوگل کروم

نوار ابزار الکسا به عنوان یک وسیله برای تشخیص رتبۀ یک پایگاه اینترنتی برای وبمسترها اهمیت زیادی دارد. هر چند معیار خیلی دقیقی برای سنجش میزان کیفیت یک سایت نیست. اما به هر حال یک رتبه بندی جهانی از سایت‌های مختلف است که معیار مقایسه‌ای بدی نیست. 

عشق غریزی و عشق افلاطونی

داستایوسکی نویسنده شهیر روسی در  رمان آنا کارنینا از زبان شخصیت های داستانش این چنین عشق افلاطونی و غریزی را توصیف می کند :

 

اوبلونسکی : فقط گوش کن آن وقت بگو باید چه بکنم؟ همسرم زیبایی و جذابیت خودش را از دست داده است، در حالیکه من هنوز جوانم. آری من مانند همه مردان، پس از چند سال معاشرت با همسرم حس کردم که عشقم نسبت به او کاهش یافته است! درست گوش کن... فرض کن در اینجا دو زن وجود دارد

 

تالس

تالس، از نخستین فیلسوفان جهان به شمار می‌آید. نظر تالس مبنی بر اینکه خاستگاه همه چیز آب است، بیش از حدس و گمان نبود، و نه او و نه بسیاری که پس از او آمدند، راهی برای آزمودن نظریاتشان نداشتند؛ با این وجود وی از نخستین کسانی است که کوشیدند تا به جای تفسیر اسطوره شناختی، جهان را به روشی عقلانی توصیف کنند. هم‌چنین او از نخستین کسانی است که مفهوم «وحدت در اختلاف» را درک کرده است.

نکاتی برای ارائه پاورپوینت در جلسه دفاع از پایان نامه

هرچند که تهیه پاورپوینت برای دفاع از پایان نامه در مجموع یک کار هنری و سلیقه ای است، اما تشریفات و ضوابط مشخصی برای آن وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می شود

تفکر استقرایی

دهقانی به یک غاز غذا می دهد. ابتدا حیوان ترسو مردد است و به این فکر می کند که: «چه اتفاقی افتاده است؟ چرا او به من غذا می دهد؟» موضوع هفته ها ادامه پیدا می کند تا اینکه بالاخره تردیدهای غاز از بین می رود.

تضاد افکار

نیچه فیلسوف بزرگ آلمانی در رابطه با نوع برداشتهای جرج اورول نویسنده مشهور انگلیسی از یک موضوع و نوع برداشت دیگران از همان موضوع دست به مقایسه جالبی زده است که خواندنش ما را بیشتر با طرز دید و نگاه های متفاوت دیگران آشنا می کند. نیچه در این رابطه می نویسد که :

وصف فیلسوف

«لارس ای‌یر» داستان‌نویس و فیلسوف انگلیسی داستانی به نام «ویتگنشتاین جوان» نوشته که با وجود اشتراکاتش با «ویتگنشتاین»، فیلسوف اتریشی وجه افتراق بسیاری نیز دارد. او درباره کتابش می گوید: دلم می‌خواهد در داستان‌هایم از فلاسفه بنویسم، اما چقدر صحبت کردن از فلسفه سخت است.

مرگ از نگاه شوپنهاور

آرتور شوپنهاور فیلسوف بزرگ آلمانی مرگ را این چنین توصیف می کند :

 

هر نفسی که فرو می‌بریم، مرگی را که مدام به ما دست‌اندازی می‌کند را پس می‌زند. در نهایت این مرگ است که باید پیروز شود، زیرا از هنگام تولد بخشی از سرنوشت ما شده و فقط مدت کوتاهی پیش از بلعیدن طعمه اش، با آن بازی می کند.

 

با این همه، ما تا آنجا که ممکن است، با علاقه فراوان و دلواپسی زیاد به زندگی ادامه می دهیم، همان‌طور که تا آنجا که ممکن است، طولانی‌تر در یک حباب صابون می‌دمیم تا بزرگتر شود، گرچه با قطعیتی تمام می‌دانیم که خواهد ترکید.

قوری سماوی راسل

برتراند راسل یکی از مشهورترین فیلسوفان خدا ناباور قرن بیستم و از منتقدان برجسته اعتقاد و عمل مسیحی بوده‌است. البته او همانگونه که در مناظره با فردریک کاپلستون می‌گوید، مدعی توانایی در اثبات عدم وجود خدا نیست اما چند سال بعد با به کارگیری تمثیل قوری سماوی سعی در تأکید بر دیدگاه بی خدایانه (به جای ندانم گرایی) نمود. او در مقاله آیا خدایی هست ؟ در نفی خدا، با مثال زدن از یک قوری چینی، این چنین توضیح می دهد که :

دیوژن

دیوژن یا دیوجانس کَلْبی درسینوپ در آسیای صغیر زاده شد. او در جوانی به آتن رفت و به تحصیل فلسفه پرداخت. وی از مبلغین ساده‌زیستی بود. بطوری که گفته می‌شود، که تمام سرمایه او یک عصا، یک بالاپوش و یک کاسه (کوزه) بوده‌است. زمانی که اسکندر مقدونی که به دیدار دیوژن رفته بود، از او پرسید که آیا نیاز به چیزی داری؟

 

دیوژن در پاسخ گفت: «بلی، خواهش می‌کنم که از جلوی آفتاب من کنار برو».اسکندر به همراهانش که از خشم می خواستند دیوژن را مورد آزار قرار دهند، گفت: «اگر اسکندر نبودم دوست داشتم دیوژن باشم.»

اراده آهنین

اپیکتت یا اپیکتتوس ، فیلسوف رواقی یونان بود. اودر حدود سال ۵۵ میلادی در فریقیه به دنیا آمد. او که غلام زاده و خود تحت رقیت و بندگی بود توسط صاحب ستمگری ناقص‌العضو شده اما در هر حال نمونه یک روح آزاده نحیف و متکی به نفس بود و چون به یکی از درباریان نرون فروخته شد، صاحبش به او اجازه داد که دروس رواقی کالیوس موسونیوس روفوس، را تعلیم بگیرد و نزد او بود که فن استخراج فلسفه‌ای جامع و عمومی را از تجارب شخصی فرا گرفت. اپیکتتوس در برهه ای از زمان درمورد وصف حال خودش میگوید که :

 

نعمتی به نام رنج

فریدریش ویلهِلم نیچه فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلولوژیست کلاسیک بزرگ آلمانی و استاد لاتین و یونانی بود که آثارش تأثیری عمیق بر فلسفه غرب و تاریخ اندیشهٔ مدرن بر جای گذاشته است. از مشهورترین عقاید وی نقد فرهنگ، دین و فلسفهٔ امروزی بر مبنای سؤالات بنیادینی دربارهٔ بنیان ارزشها و اخلاق بوده‌است.

 

نوشته‌های وی سبک تازه‌ای در زبان آلمانی محسوب می‌شد؛ نوشته‌هایی بسیار ژرف و پر از ایجاز، آمیخته با افکاری انقلابی که نیچه خود روش نوشتاری خویش را گزین گویی‌ها می‌نامید. یکی از مشهورترین جملات او «خدا مرده‌است» می‌باشد. که بحث‌های فراوانی را پدیدآورده است. او در رابطه با اهمیت رنج کشیدن انسان ها می گوید که :

قوانین عشق از دید اریش فروم

اریش فروم فیلسوف و روانکاو آمریکایی، مسیر تکاملی عشق را از اوان کودکی پی جویی می کند، یعنی زمانی که فرد برای آنچه هست مورد عشق قرار می گیرد یا دقیق تر بگوییم به این دلیل که هست مورد عشق قرار می گیرد. بعدا بین هشت تا ده سالگی، عامل جدیدی به زندگی انسان پا می گذارد. آگاهی از اینکه فرد عشق را با فعالیت خود پدید می آرود.

خرافات و عوام فریبان

 مانس اشپربر رمان نویس معروف اتریشی در رابطه با مبحث خرافات و سو استفاده کردن فریبکاران از این موضوع می نویسد که :

 

  با آنکه عصر جدید به خود می‌بالد که توانسته از شر افکار خرافی نجات یابد، زندگی روزمره در عصر جدید نیز مملو از عناصر خرافی است. کسانی که به هر دلیلی "به تخته می زنند" یا در پی آنند که کارهای مهم خود را تا جایی که ممکن است در ساعات و روزهای خوش یمن یا سعد انجام دهند، یا دیدن جغد را نحس می‌دانند و ... اینها نمی‌توانند وجود عناصر جادویی و خرافی را در زندگی روزمره خود انکار کنند.

اکنون، زمان جاودانی

اروین دیوید یالوم روانپزشک هستی‌گرا و نویسنده آمریکایی درمورد زندگی کردن انسان در زمان حال می نویسد که : 

 

هستی را نمی توان به تعویق انداخت. بسیاری از بیماران سرطانی گزارش می کنند که زندگی شان در زمان حال پربارتر شده است و دیگر زندگی کردن را به زمان آینده موکول نمی کنند.

« 1 2 3 4 ... 5 85 » صفحه:
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی