دریافت خبرنامه و دعوت نامه
بازگشت به پورتال مرکزی

پس انداز و میزان آن یکی از عوامل نشان دهنده میزان توسعه یافتگی جوامع است. جوامع کم توسعه یافته، پس انداز کمتری دارند. این اصل را می توان به خانواده ها نیز تعمیم داد. به این معنا که خانواده های مرفه، پس انداز بیشتری دارند و هر چه وضعیت اقتصادی خانواده ضعیفتر باشد، پس انداز کمتری نیز دارد.

 

شاید دیگر به نوشتن این اصول نیازی نباشد؛ زیرا  همگان نسبت به آن آگاهی دارند و هر عقل سلیمی آن را درک می کند، اما نکته مهم اینجاست که میزان شناخت و آشنایی با انواع پس انداز و آثار و نتایج آن برای فرد و خانواده به گفتگو نیاز دارد و اطلاع چندانی از آن وجود نداشته باشد. برخی از این نکات را شرح می دهیم:

 

1_ به طور کلی می توان پس انداز را به دو گروه پولی و غیرپولی تقسیم کرد. پس انداز غیرپولی شامل مجموعه وسایل و لوازم و موجودی هایی است که هر فرد و خانواده از آن برخوردار است. این موجودی در دو گروه اقتصادی و اجتماعی جای می گیرند؛ یعنی موجودی هایی که با پرداخت پول به دست آمده اند و می توان آنها را دوباره به پول تبدیل کرد و موجودی هایی که با روابط اجتماعی به دست می آیند و به پول تبدیل نمی شوند؛ اگر چه ممکن است مبنای دریافت پول نیز باشد. این گروه آخر به نام سرمایه اجتماعی شناخته می شود؛ مانند: اعتماد اجتماعی.

 

همچنین، در این گروه، نگهداری مناسب از دارایی ها به نحوی که بیشترین سود را برای خانواده به همراه داشته باشد، اصل مهمی است. این گروه را می توان به نحوی سرمایه های افراد و خانواده ها نیز دانست، اما چگونگی مراقبت از آنها را می توان پس انداز نامید؛ زیرا افزایش عمر هر وسیله، از بین نرفتن آن، استهلاک آن در زمان طولانی‌تر در گروه اقتصادی موجب می شود که خانواده دیرتر نسبت به خرید وسیله جایگزین اقدام کند.

 

به عبارت دیگر، خانواده، با فاصله زمانی بیشتری برای خرید وسیله جایگزین، پول می پردازد. اگر از وسایل زندگی و وسایل شخصی به خوبی مراقبت شود، با افزایش طول عمر آن، هزینه های ثابت خانواده کاهش می یابد. با کاهش هزینه ها، از سویی امکان پس انداز پولی افزایش می یابد و از سوی دیگر امکان برآوردن نیازهای دیگر فراهم می شود.

 

از این رو، پس انداز تنها در قالب پس انداز پولی قرار نمی گیرد. در گروه اجتماعی نیز حفظ و تقویت سرمایه های اجتماعی مانند اعتماد موجب می شود خانواده با مشکلات کمتری مواجه شود.

 

2_ پس انداز یکی از راه های سهیم کردن نسل آینده در دارایی هایی است که امروز در اختیار ماست. خانواده در طول حیات خود به دارایی هایی دست می یابد که خواسته و ناخواسته بخش چشمگیری از آن در آینده به اعضای جوان آن می رسد.

 

همچنین، این اعضا در طول رشد خود از این دارایی ها بهره می برند، اما حفظ و حراست از این دارایی ها، تلاش برای افزودن بر آن از سویی موجب می شود تا زندگی جاری با سهولت بیشتری پیش رود و از سوی دیگر آیندگان پشتوانه های قویتری داشته باشند.

 

3_ پس انداز - اقتصادی یا اجتماعی - سبب امنیت خاطر اعضای خانواده می شود. امنیت خاطر نیز سبب کاهش اضطراب و فشارهای روانی می شود.

 

از آن جایی که خانواده، در فرایند حیات خود به شکل های گوناگون با مسائل و مشکلات متعددی مواجه می شود، پس انداز کردن یکی از راه‌ حل های این مشکلات خواهد بود؛ از این رو، خانواده هایی که پس انداز دارند، امنیت خاطر بیشتری دارند و در زندگی احساس ثبات و پایداری بیشتری می کنند.

 

4_ پس انداز تنها با فعالیت سرپرست خانواده حاصل نمی شود، بلکه همه اعضای خانواده در آن سهیم اند. مدیریت داخلی خانه همچون: مدیریت صحیح هزینه ها و فرزندان با  صرفه‌جویی؛ یعنی استفاده بهینه از وسایلی که در اختیار دارند و وسایل منزل به پس انداز خانواده کمک می کند؛ از این رو، پس انداز امری مشارکتی است.

 

مشارکت نه به این معنا که دیگران را مجبور به انجام دادن فعالیتی کنیم که به پس انداز منتهی شود، بلکه به این معنا که دیگران خود با شناخت و آگاهی از لزوم و ضرورت و بنا بر میل و اراده خود به آن بپردازند؛ از این رو، گفتگو در خانواده درباره ‌راه های پس انداز و رابطه صرفه جویی با آن و تأثیر پس انداز در زندگی آینده و نقش آن در ایجاد اطمینان خاطر و کاهش فشارهای روانی، به مشارکت درست و فعال اعضای خانواده می انجامد.

 

بنابر این، درباره پس انداز بیشتر بیندیشیم و راه های گوناگون آن را بررسی کنیم و برای به دست آوردن آن اقدام کنیم. به هر میزان و از هر کجا که آغاز کنیم، برای خود و دیگران مفید خواهد بود.

 

 
 
رویا هادوی |   1394/11/29 12:47:16   |
2     0
علاقمند بودم ببینم از طریق بیمه، مثلا همین بیمه های عمر هم پس انداز میشه کرد، راه خوبیه واسه پس انداز کردن
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سمیرا رئیسیان |   1394/11/30 14:44:34   |
3     0
با سلام.
پس انداز یا چگونگی استفاده از پس انداز از مهمترین دغدغه های ما است. خصوصأ در شرایط تورمی فعلی...
از نظر من 3 راه برای پس انداز وجود دارد. یکی از راه ها سرمایه گذاری در بورس، ملک و ... است. این راه چون نیاز به تخصص و زمان زیادی دارد در زمره سرمایه گذاری به حساب می آید. دو راه مشخص دیگر، سپرده گذاری در بانک و خرید بیمه عمر است.
سپرده گذاری در بانک یکی از روش های آشنا برای اکثر مردم است که در پاسخ به سوال شما باید بگویم که علی رغم باور خیلی ها، خرید بیمه هم نوعی از پس انداز پول به حساب می آید. روشی که بر اساس نظر کارشناسان در صورتی که با آگاهی انتخاب شود، در پاره ای مواقع از سپرده گذاری در بانک نیز به صرفه تر و مناسب تر خواهد بود.
یکی از مهم ترین تفاوت هایی که بین سپرده گذاری در بانک ها و خرید بیمه عمر به عنوان یکی از راه های پس انداز وجود دارد، متغیر و ثابت بودن نرخ سود پرداختی است. در سپرده گذاری بانک، نرخ بهره متناسب با شرایط تغییر می کند اما در مورد بیمه عمر نرخ بهره تا آخر با یک ریتم مشخص ادامه می یابد. این ویژگی مانند تیغ دو لبه عمل می کند. در زمان هایی که شرایط به گونه ای است که نرخ بهره افزایش می یابد، سپرده گذاران بانکی می توانند خوشحال باشند؛ اما در حالت عکس، خریداران بیمه عمر می توانند به انتخاب شان افتخار کنند. به طور کلی مدت زمانی که برای پس انداز در نظر گرفته اید و میزان سرمایه در این مورد تأثیر دارد. از نظر من اگر می خواهید از یک سرمایه کم به یک پس انداز خوب برسید، در مقایسه این ویژگی، بیمه عمر انتخاب مناسبی است.
امیدوارم توضیحاتم برایتان مثمر ثمر واقع گردد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
رویـــا اسماعیلی |   1395/01/16 12:09:58   |
2     0
هیچگاه روی یک درآمد تکیه نکنید، برای ایجاد منبع دوم درآمد سرمایه گذاری کنید.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
علی محمد حیدری |   1396/04/03 12:10:31   |
0     0
اصراف نکردن وصرفه جوئی در اموال ودارئی ها نوعی پس انداز برای خودمان وفرزندان مان می باشد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد حسین زارعیان |   1397/12/26 08:19:22   |
0     0
باسلام. هیچ وقت سود بانکی بیشتر از تورم نیست. بدترین کار اینه که پولمون را بگذاریم توی بانک و خودمون با دست خودمون ، بلای جون مملکتمون بشیم. بانک های ایران همگی زیان ده هستند و سودی که سپرده گذاران می دن از طریق ایجادتورم و ... هستش
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی
Web Analytics