دریافت خبرنامه و دعوت نامه
بازگشت به پورتال مرکزی

خروج صرافی‌ها از مدار ارزی

رئیس‌کل بانک‌مرکزی از مدیران عامل بانک‌ها خواست در اجرای طرح یکسان‌سازی نرخ ارز اهتمام ویژه‌ای داشته باشند؛ چراکه فرصت مناسبی برای انتقال فعالیت‌های ارزی از صرافی‌ها به شبکه بانکی ایجاد شده است.

 ولی‌الله سیف در جلسه با مدیران عامل بانک‌ها با اشاره به اینکه تمام تلاش دشمنان ما برای ایجاد عدم اطمینان نسبت به آینده است، اظهار کرد: عدم اطمینان به نوبه خود منجر به افزایش تقاضای خرید ارز می‌شود و خود را در قیمت ارز نشان می‌دهد؛ بنابراین تصمیم اتخاذ شده در حال حاضر منجر به این شد که اقتصاد کشور بتواند مقاومت‌پذیری بیشتری داشته باشد و از نوسانات جلوگیری شود.رئیس‌کل بانک‌مرکزی افزود: این تصمیم، همچنین منجر به ایجاد شفافیت در تجارت خارجی می‌شود؛ چراکه حضور پررنگ صرافی‌ها در تسویه حساب‌های بین‌المللی، ابهاماتی را با خود به همراه دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه انتقال بخشی از عملیات ارزی از صرافی‌ها به بانک‌ها، مقاومت‌هایی را با خود به همراه دارد، خاطرنشان کرد: به‌رغم این مقاومت‌ها، شفافیتی که این تصمیم در تجارت خارجی ما ایجاد می‌کند مثبت و مفید است. علاوه‌بر این، تصمیم اتخاذ شده منجر به تسهیل و تقویت اجرای مقررات مبارزه با پولشویی می‌شود.سیف خاطرنشان کرد: با تصمیم اتخاذشده، فرصت مناسبی برای انتقال فعالیت‌های ارزی از صرافی‌ها به بانک‌ها ایجاد شده است.به گفته رئیس‌کل بانک‌مرکزی، تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت منجر به یکسان‌سازی نرخ ارز شد و و نرخ ۴۲۰۰ تومان برای همه اقلام استفاده خواهد شد.این نرخ با توجه به واقعیت‌های اقتصاد تغییر می‌کند و ثابت نخواهد ماند.

همسو شوید
مسیر خدمات مالی و حسابداری را مجازی طی کنیم.

سیف با تاکید بر اینکه هیچ ارزی برای خروج سرمایه و قاچاق تخصیص داده نخواهد شد، افزود: با تامین تمام نیازهای واقعی و‌ منطقی، با ایجاد بازار سیاه هم مقابله می‌شود.رئیس شورای پول و اعتبار افزود: سامانه «نیما»-نظام یکپارچه مدیریت ارزی-ظرف هفته جاری تکمیل می‌شود و این سامانه، با انعطاف‌پذیری بالایی که دارد، منجر به افزایش کارایی در پاسخگویی به نیازهای ارزی خواهد شد. از بانک‌ها نیز انتظار داریم که حداکثر همکاری و مساعدت را در اجرای ضوابط جدید داشته باشند.رئیس‌کل بانک‌مرکزی، تصمیم اتخاذشده ازسوی ستاد اقتصادی دولت و بانک‌مرکزی را بهترین تصمیم در شرایط کنونی خواند و گفت: بانک‌مرکزی ماه‌هاست به‌دنبال راهکارهایی برای جلوگیری از خروج سرمایه از کشور است که خوشبختانه با تصمیم اخیر ستاد اقتصادی دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز، این مهم عملیاتی شد.

سیف در این جلسه از بانک‌های عامل خواست نگاه ویژه‌ای به موضوع تامین ارز مسافری داشته باشند تا هموطنان عزیزی که قصد مسافرت به خارج از کشور دارند با مشکل مواجه نشوند. در این زمینه بانک ملی و بانک سامان در حال حاضر عاملیت موضوع را برعهده دارند و بانک ملت نیز اضافه خواهد شد.عالی‌ترین مقام بانک‌مرکزی، یکی از اقدامات این بانک برای رفاه حال مسافرانی که به کشورهای همسایه سفر می‌کنند را اتصال سوییچ کارت‌های بانکی خواند و گفت: مذاکرات متعددی در این زمینه داشته ایم و اتصال سوییچ کارت‌ها در برخی کشورهای همسایه به‌زودی عملیاتی می‌شود.سیف درخصوص تغییر ارز گزارشگری نیز گفت: در حال حاضر دلار در اقتصاد ما جایگاهی ندارد و یورو، غالب است اما گزارش‌های مختلف براساس ارز دلار استخراج و منتشر می‌شود. بر همین اساس تصمیم بر این است که ارز گزارشگری به یورو تغییر کند.

هدف ما، در دسترس قرار دادن اخبار کاربردی می باشد؛ برای مشاهده سایر خبرهای مرتبط با این حوزه، کلیک کنید..

در این جلسه، ولی‌الله سیف با اشاره به واکنش مدیران عامل بانک‌ها درخصوص اقدام غیرعرف تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی همزمان با سخنرانی وی در روز سه شنبه، تاکید کرد: به لحاظ شخصی گلایه‌ای از این موضوع ندارم. برای ساحت مجلس احترام قائلم؛ چراکه اکثریت نمایندگان مجلس با دغدغه و درک مسائل کلان کشور همراهی لازم را با دولت و بانک‌مرکزی دارند و همواره با انتقادها و حمایت‌های خویش ما را یاری کرده‌اند.

منبع خبر: دنیای اقتصاد
 
 

 

لحظه نگر مالی حسابداری

اخبار مالی حسابداری

دیدگاه کاربران
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی
Web Analytics