دریافت خبرنامه و دعوت نامه
بازگشت به پورتال مرکزی

آمارها نشان می دهند که بخش زیادی از مردم در ابتدای هرسال برنامه ها و اهدافی برای خود در نظر می گیرند. اگر شما نیز برای شرایط مالی خود در سال جدید قصد برنامه ریزی دارید، به یاد داشته باشید که تعیین اهداف و طراحی برنامه ها بسیار آسان تر از دستیابی به آنها است؛

 اما راز دستیابی به اهداف مطلوب در چیست. بدون شک تعیین دقیقِ هدفی معقول اهمیت زیادی دارد. به گفته دکتر ویل میک "اگر هدفی را به خوبی در ذهن خود شکل دهیم، توجه پیوسته به جزئیات آن آسان تر خواهد بود و درنتیجه انگیزه پیگیری هدف تقویت می شود؛ اما هدفی که به خوبی شکل نگرفته است، در ذهن ما مبهم است و رفت هرفته انگیزه خود را برای تلاش و محقق کردن آن از دست خواهیم داد.
توصیه های زیر به شما کمک میکند اهدافی نیرومند و قابلپیگیری را در ذهن خود مشخص کنید:


۱ - مثبت نگاه کنید.
اهداف شما باید با واژه های مثبت بیان شوند. برای مثال به جای آنکه بگویید " پول کمتری را در امور بیهوده خرج خواهم کرد بهتر است بگویید: "پول خود را درزمینه مسائل باارزش هزینه خواهم کرد".


۲ - تمرکز خود را افزایش دهید.
در ابتدای سال این امکان وجود دارد که به صورت نامعقولی جاه طلبانه فکر کنیم و بخواهیم زندگی خود را به طورکلی تغییر دهیم؛ اما اگر کوشش کنید که امور متعددی را همزمان انجام دهید، نیروی شما نیز تقسیم خواهد شد. اگر به راستی به دنبال تغییر دادن چیزی هستید، بر یک تا سه هدفِ مشخص متمرکز شوید؛ اهدافی که برای شما اهمیت زیادی دارند و تلاش های شما برای آنها می تواند به نتایج باارزشی بیانجامد.


۳– اهداف خود را با جزییات توصیف کنید.
باید به جای اهداف کلی، هدف های خود را با جزئیات تصور و مشخص کنید. این کار تمرکز شما را تقویت میکند.


 

۴- اهدافِ قابل اندازه گیری تعیین کنید.
اهدافِ شما باید قابل اندازه گیری باشد تا سنجش میزانِ پیشرفتِ شما ممکن شود.


۵- اهداف قابل دسترسی را انتخاب کنید.
اگر هدفی که تعیین کرده اید دور از دسترس باشد، به تدریج انگیزه خود را برای تحقق آن هدف از دست می دهید. اگر می دانید که برنامه هایتان واقع بینانه نیست، بهتر است زمانی را صرف کنید و با اصلاحِ آنها مسیر پیشرفت خود را هموار سازید.


۶- اهداف باید با زندگی شما مرتبط باشد.
اگر هدفی را به این دلیل انتخاب کنید که " فکر میکنید" باید انجام شود، اما شخصاً چندان علاقها ی به آن نداشته باشید، احتمال تحقق چنین هدفی بسیار اندک است. مثلاً اگر پس انداز کردن چندان جذابیتی برای شما ندارد، می توانید پس انداز را با امکان تحصیلات بهترِ فرزند خود مرتبط کنید و با این کار انگیزه خود را افزایش دهید.


۷- محدوده زمانی مشخص کنید.
توجه داشته باشید که اهداف شما باید به لحاظ زمانی محدود شده باشند. فشار ناشی از زمان بندیِ امور، شما را به سوی تحقق اهدافتان سوق خواهد داد.


منبع:

 سعید محمدی- نویسنده کتاب 2020

 
 
آشنا |   1395/01/15 11:22:03   |
5     0
طرزفکر شما حول مسائل مختلف، بدون آنکه شما بدانید، زندگی واقعی تان را شکل میدهد.
و این یعنی یک خبر بد : بسیاری از طرزفکرهای شما فقط و فقط سد واقعی ثروتمند شدن شما هستند…
و این یعنی یک خبر خوب : شما این شانس را دارید تاطرزفکرتان را نسبت به مسائل مالی تغییر دهید و پول را وارد زندگی تان کنید.
طــــرزفکرتــان را تغییـر دهیـــد،
تا زندگی تان متحول شود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
نازنین حشمتی |   1395/04/03 21:11:27   |
2     0
هیچ چیز به اندازه ولخرجی آزاردهنده نیست. این ویژگی‌ که متأسفانه در افراد زیادی به‌ چشم می‌خورد باعث می‌شود پولی را که به‌ زحمت به دست آورده‌اند به‌آسانی و در یک چشم‌بر‌هم‌زدن از دست بدهند و همیشه محتاج و نیازمند کمک دیگران باشند در حالی که عده دیگری از افراد ممکن است با میزان درآمد بسیار کمتر همه نیازهای منطقی‌شان برآورده شود و حتی اندوخته قابل توجهی هم داشته باشند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی
Web Analytics