تبلیغ شماره 1
بازگشت به پورتال مرکزی

مشاغل خانگی و کارافرینی فردی: مروری برآخرین رخدادها

درک افراد از درآمد به نسبت استفاده از منابع سرمایه ، آنها را در چهار گروه: کارمند، خویش فرما، کارآفرین و سرمایه گذار قرار می دهد که سواد مالی برای هر یک از این گروهها راهکارهای تخصصی کاربردی برای افزایش سطح درآمد ارائه می دهد. کارآفرینی و یکی از انواع آن که همان کسب و خانگی می باشد جهت رفع بیکاری از سویی و تولید ثروت ازسوی دیگر حایز اهمیت می باشند اماباید توجه داشت که سواد مالی مهارت مهمی برای یک کارآفرین بشمار می رود. این مهارت یعنی توانایی در تصمیم گیری های مالی حرفه ای و شخصی بصورتی آگاهانه و موثر. در نظر گرفته می شود. توجه و روی آوردن به مشاغل و راه اندازی کسب و کارخانگی، در واقع نوعی کارآفرینی است. حقیقت آن است که مشاغل خانگی به دلیل مزایای خاص خود در جهت رفع بیکاری بسیارموثر بوده وکشورهایی که برنامه هایی را برای تقویت این مشاغل به کار گرفته اند به نتایج موفقیت آمیزی نیز رسیده اند. ایجاد اشتغال باحداقل سرمایه، امکان کارکردن به صورت پاره وقت، دوره آموزشی کوتاه مدت، عدم نیاز به فضای خاص و ... قابلیت های انکارناپذیری است که این گونه مشاغل داشته و ضرورت توجه جدی به این مسئله را آشکارتر می سازند. اینگونه مشاغل نقش قابل توجهی در ثروت و رشد اقتصادی یک جامعه و توسعه سرمایه اجتماعی آن دارند. فرصتهای کسب و کار خانگی باعث خود اشتغالی در راستای رفع کاستی ها و تأمین نیازهای محلی یک اقتصاد شده و راه را برای توسعه پایدار اقتصادی هموار می‌کند. در این گزارش ویژه به مروری بر تازه های منتشر شده در رسانه های معتبر کشور در ارتباط با کسب و کار خانگی پرداخته شده و یک "گنجینه خبری" در ارتباط با موضوع ایجاد شده است. با رصد کردن روزانه محتوای ارائه شده، در جریان آخرین رخدادها و سیر موضوعات مرتبط با کسب و کار خانگی قرار گرفته و با افزایش دانش و آگاهی خود در جهت زندگی بهتر گام بردارید. در قسمت مروری برعناوین مهم خبری، کلیه رویدادهای خبری مرتبط و به تفکیک هر ماه ارائه شده است. "هوای بازار" را داشته باشید تا بهترین فرصت ها را انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

 

 

مروری بر عناوین مهم خبری تا 1400/01/31: 

 

 

 

 

 

 

مروری بر عناوین مهم خبری تا 1399/11/30: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مروری بر عناوین مهم خبری تا 1399/03/31: 

 

 

 

مروری بر عناوین مهم خبری تا 1399/02/31: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مروری بر عناوین مهم خبری تا 1398/6/31: 

 

 

 

مروری بر عناوین مهم خبری تا 1398/5/31: 

 

 

 

 

 

 

 

 

مروری بر عناوین مهم خبری تا 1398/2/31: 

 

 

 

 

 

این موضوع خبری مرتبط با محتوای دوره مجازی" مدیریت ریسک بانکی" در وب سایت انتخاب برتر محصولات، خدمات و بازار حسابداری، مالی و سرمایه گذاری ویژه علاقه مندان به سرمایه گذاری در بازار بانک می باشد. در صورت علاقه مندی به یادگیری کامل این مبحث، بعد از پیش ثبت نام دوره مذکور و تایید مدیر سایت، با دیگر اعضای تیم در دوره آموزشی شرکت کنید.

شایان ذکر است جهت اطلاع رسانی زمان ثبت نام نهایی دوره، نیاز به اطلاعات تماس شما می باشد؛ خواهشمند است در میزکار خود اطلاعات تماس خود را تکمیل نمایید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع خبر: جمعی از نویسندگان تیم
 
 

 

ثبت نام و عضویت میز کار

لینک های مفید

 

 

 

 

سیدسعید حسینی منش |   1398/05/22 17:46:48   |
0     0
مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، مشاغل خانگی شامل آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید ویا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد. بر اساس مصوبات ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، رشته های مشاغل خانگی در حوزه های صنایع دستی ، فرش کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، خدمات ، تولیدی صنعت و فناوری اطلاعات(IT )می باشد و بر همین اساس انواع مشاغل خانگی در هریک از زیر بخش ها ارائه گردیده که فهرست و همچنین اطلاعات هر یک از مشاغل مذکوردر سایت وزارت کار و امور اجتماعی ( به نشانی www.irimlsa.ir ) قسمت مشاغل خانگی موجود می باشد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سعید میرجلیلی |   1398/05/31 07:23:47   |
1     0
آنچه به عنوان مشاغل خانگی در قانون تصویب شده است توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی و در غالب یک طرح مشخص منجر به یک فعالیت اقتصادی می شود و تولید کالا و خدمات را درپی دارد که الزاما محل ارائه آن درب منزل نیست و در بازار ها عرضه می شود. کسب و کار خانوادگی الزاما در خانه نیست و می تواند خارج از منزل باشد و در کارگاه هایی باشد که یک خانواده در آن فعالیت می کنند.
کسب و کار خانگی در کشور ما دارای قدمت دیرینه است و در کاووش های باستانی دیده می شود.با توجه به شرایط فعلی کشور مانند بالا بودن افراد جویای کار توجه به مشاغل خرد و خانگی اهمیت زیادی پیدا کرده است و به دلیل ویژگی های منحصر به فردی مانند سرمایه اولیه اندک و قوانین کمتر که این مشاغل دارند یکی از راه های خوب برای کاهش بیکاری است .
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
بهنام رقاقی |   1399/02/27 10:12:24   |
1     0
با سلام
مشاغل خانگی از گذشته مورد توجه کارآفرینان سراسر دنیا بوده است. علت این امر صرفه جویی در بهاء تمام شده محصولات و خدمات تولید شده در کارگاه های مشاغل خانگی به دلیل کاهش هزینه های ثابت و منابع انسانی ارزان قیمت است.
تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران، راه اندازی مشاغل خانگی و کارگاه های کوچک و متوسط تولیدی است. که باعث ایجاد اشتغال و رونق تولید میشود.
بهنام رقاقی 09120962984
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا |   1399/02/28 12:15:48   |
0     0
مشاغل خانگی یکی از مواردی است که می تواند در جهت رفع بیکاری از سویی و سوی دیگر تولید ثروت ایجاد نماید.
در حقیقت مشاغل خانگی به دلیل مزایای خاص خود در جهت رفع بیکاری بسیار مؤثر بوده و کشورهایی که برنامه هایی را برای تقویت این مشاغل به کار گرفته اند به نتایج مؤفقیت آمیزی نیز رسیده اند. ایجاد اشتغال با سرمایه حداقل ، امکان کار کردنبه صورت پاره وقت ، دوره آموزشی کوتاه مدت، عدم نیاز به فضای خاص...قابلیت های انکار ناپذیری است که این گونه مشاغل داشته و ضرورت توجه جدی به این مسئله را آشکارتر می سازند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا ابراهیمی |   1399/02/28 12:59:04   |
0     0
درآمد فعال زمانی است که برای کارهایی که انجام می‌دهید، حقوقی دریافت می‌کنید. یک بار بابت این کار پولی دریافت می‌کنید و این پایان کار است. درآمد فعال به مشارکت مستقیم شما نیاز دارد.

اگر بابت شغلی که دارید حقوق منظم ماهیانه دریافت می‌کنید، درآمد فعال دارید. اکثر افراد تنها مدل درآمدی فعال دارند. در این مدل درآمدی، میزان حقوق براساس کیفیت کار یا تجربه می‌تواند تغییر کند اما قاعده کار تفاوتی نخواهد کرد.

قانون درآمد فعال این است: زمان مشخصی را به فعالیتی اختصاص دهید و بابت آن پولی دریافت ‌کنید.

درآمد غیرفعال چیست؟

با ایجاد خدمات یا خلق ارزش می‌توانید به‌طور نامحدود درآمد داشته باشید. این مدل درآمدی محدودیت زمانی یا مکانی ندارد. نکته مهم این است که ارزشی ایجاد کنید که مردم آن را دوست داشته باشند به این شکل حاضرند پول خوبی پرداخت کنند.

راه‌های زیادی برای کسب درآمد غیرفعال وجود دارد. انتخاب هر کدام نیاز به بررسی مهارتها، شرایط محیطی و امکانات مالی دارد. اینترنت فرصت‌های بسیاری برای درآمد غیر فعال به‌وجود آورده است. می‌توانید در اینترنت محصولات خود را بفروشید یا از سیستم‌های همکاری در فروش استفاده کنید.

البته درآمد غیرفعال تنها وابسته به دنیای مجازی نیست و سرمایه گذاری در معاملات و بورس نیز نوعی درآمد غیر فعال به شمار می‌روند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا ابراهیمی |   1399/02/28 13:01:19   |
1     0
درآمد غیرفعال می‌تواند از سه منبع اصلی تامین شود:
• خرید ملک و اجاره آن یا خرید و فروش سهام

• سرمایه گذاری در یک کسب و کار

• کسب و کار در فضای آنلاین مانند کسب و کار اینترنتی و فروش محصول در اینترنت

دو روش اول نیاز به سرمایه بسیار بیشتر و درصد ریسک بالاتر دارند. اما کسب و کارهای آنلاین به خصوص اگر مهارتی دارید با سرمایه بسیار کم قابل راه اندازی است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ندازارع شحنه |   1399/02/28 14:21:27   |
0     0
باسلام
متاسفانه افرادی که در خانه مشغول کار هستند کار آنها نادیده گرفته می‌شود و ارزشی برای کار آنها نیست در حالی که آنها هم اهدافی را دنبال می کنن و مورد احترام هستند.
درآمد فعال را به فعالین در جامعه و بیرون از منزل می بینند درحالی که اینم یک نوع اشتغال زایی است.
کار یا شغل حتما نباید بیرون از منزل باشد حتی در خانه هم می توان کار آفرینی کرد.
درآمد غیر فعال هم مثل سرمایه گذاری در بورس هست که بدون هیچ فعالیتی با جابه جایی ارزش سهام نقدینگی کم یا زیاد می‌شود.
هر فعالیتی که منبع درآمدی داشته باشد چه فعال و چه غیر فعال را شغل می گویند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ندازارع شحنه |   1399/02/28 14:24:33   |
0     0
به درآمدی گفته می شود که به صورت مشارکت نکردن در کار مثل خرید سهام در بازار بورس گفته می‌شود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ندازارع شحنه |   1399/02/28 14:52:02   |
0     0
کسب در آمد غیر فعال هیچ اشکالی ندارد چون اگر افراد بتونن از ذهن خلاق استفاده بکنن و دست به فعالیتی بزنن که با ایده های نوین همراه باشد بسیار خوب و قابل احترام هست.
مثل خرید یا فروش اینترنتی که امروزه بسیاری از مشکلات را بر طرف کرده و بسیاری از افراد کسب در آمد می کنن
لازم به ذکر است که در آمد فعال هم قابل احترام چون سرمایه ای گذاشته شده و افراد منتظر نتیجه هستند در حالی که در کنار آن فعالیت هایی هم انجام داده اند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
Fatemeh shayegh |   1399/02/29 23:08:36   |
0     0
گروهی از وظایف به هم مرتبط برای به انجام رساندن یک هدف مشخص را شغل می گویند.که در ازای انجام آن به فرد پرداخت میشود.کار عبارا است از وظایف،مسئولیت ها و عناصر عملکردی که
●تعریف مشخصی دارد
●انجام شدنی،قابل اندازه گیری و امتیاز دهی است.
از دیدگاه وسیع تر،یک کار مترادف با نقش است و جنبه های جسمی و اجتماعی یک محیط کاری را شامل میشود.اغلب افراد خود را با شغل یا نقش خود(کارشناسی ارشد،سرپرست،مهندس و ....)شناسایی می کنند و از انحصار یا سومندی خود انگیزه می گیرند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
Fatemeh shayegh |   1399/02/29 23:51:55   |
0     0
روش های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد، مثل فروش کالا یا خدمات از طریق اینترنت یا به صورت سنتی در بازار، حتی اگر سر کار هم بروید، باز هم چیزی برای عرضه و فروش دارید و آن زمان و مهارت های شماست.
در واقع شما به ازای زمانی که فعالیت میکنید و سر کار حاضر میشوید، درآمد کسب میکنید.
همچنین با سر کار حاضر شدن در واقع شما دارید تخصص و مهارت هایی که دارید را به عنوان یک خدمت به صاحب اصلی کسب و کار ارائه کرده و در ازای آن حقوق دریافت میکنید.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
Fatemeh shayegh |   1399/02/29 23:58:44   |
0     0
به درامدی گفته میشودکه بصورت مشارکت نکردن در کار مثل خرید سهام در بازار بورس گفته میشود.
کسب درامد غیرفعال هیچ اشکالی ندارد چون اگر افراد بتوانند ازذهن خلاق استفاده بکنند و دست به فعالیتیبزنن که با ایده های نوین همراه باشدبسیار خوب و قابل احترام هست.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مریم بیکی |   1399/03/02 14:57:18   |
0     0
مشاغل خانگی درواقع با اوقات پاره وقت و هزینه ی کمتر میتونه هم برای تولید و هم این که پایین آوردن بیکاری بسیار مناسب باشد با تقویت این عامل میتوان به اقتصاد کشور کمک کرد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مسعود زارع بیدکی |   1399/03/03 19:44:26   |
0     0
سواد مالی برای افرادی که میخواهند یک کسب و کار داشته باشند بسیار مهم است البته هر شخصی در سطح و موقعیت خود ، درست است که مشاغل خانگی جزء پر سود ترین مشاغل در سرار دنیا می باشد زیرا نیروی کار که امروزه یکی از مهمترین آیتم های بهای تمام شده است می باشد ارزانتر شده و از نظر اجتماعی باعث کاهش رفت و آمدها ،ترافیک ، رفع بیکاری و غیر ه خواهد شد اما کنترل و نظارت آنها بابت کیفیت و رعایت استانداردها یکی از مهمترین آینم های این نوع کسب و کار باید باشد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مسعود زارع بیدکی |   1399/03/05 12:25:27   |
0     0
سواد مالی برای افرادی که میخواهند یک کسب و کار داشته باشند بسیار مهم است البته هر شخصی در سطح و موقعیت خود ، درست است که مشاغل خانگی جزء پر سود ترین مشاغل در سرار دنیا می باشد زیرا نیروی کار که امروزه یکی از مهمترین آیتم های بهای تمام شده است می باشد ارزانتر شده و از نظر اجتماعی باعث کاهش رفت و آمدها ،ترافیک ، رفع بیکاری و غیر ه خواهد شد اما کنترل و نظارت آنها بابت کیفیت و رعایت استانداردها یکی از مهمترین آینم های این نوع کسب و کار باید باشد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مجید سرایانی |   1399/03/05 14:38:54   |
0     0
با سلام و درود.
مشاغل خانگی قطعا می تواند نقش تعیین کننده ای در تقویت اقتصاد خانواده (در دیدگاه خرد) و تقویت تولید و اشتغال (در دیدگاه کلان) داشته باشد. نقش دولتمردان در حمایت و ساماندهی مشاغل خانگی بر کسی پوشیده نیست اما انتخاب محل شغل، نوع شغل، شیوه دستیابی به درآمد و بازاریابی، وابسته به توانایی و مهارت فرد و در نهایت سواد و درک مالی اوست. بدیهی است در جامعه امروزی علی الرغم عدم حمایت های مکفی دولت بسیاری از صاحبان مشاغل خانگی با سوادمالی هوشمندانه مشغول به کسب و کار سود آور خود هستند بنابراین نقش سواد مالی و آموزش آن می تواند بسیاری از کاستی های موجود را پوشش دهد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سپیده دهقان |   1399/03/05 21:18:30   |
0     0
مهارت فرد و در نهایت سواد مالی به کسب و کار مفید و سود مند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سپیده دهقان |   1399/03/05 21:22:31   |
0     0
سواد و درک مالی و حمایت های دولت می تواند در مشاغل خانگی موثر باشد با تشکر
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سپیده دهقان |   1399/03/05 21:30:19   |
0     0
مشاغل خانگی سود مند می تواند در اقتصاد مالی خانواده مفید باشد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ولی نامجو |   1399/03/15 09:43:53   |
0     0
فکربه مشاغل خانگی باعث خلاقیت وکارآفرینی میگرددبه نظراگر ازمنظر کلان به موضوع نگاه کنیم دولت ها میتوانند از این مشاغل به نفع جامعه بهره ببرند مثلا دولت سایتی را طراحی کند وتمام مشاغلی که میتواند به هر نحو در خانه انجام داد را شناسایی , سپس متقاضیان هر رشته را شناسایی وپس از اموزش وسایل وامکانات دراختیار انها بگذارد ودرنهایت محصول تولیدی را خریداری نماید .مشاغل خانگی میتواند علاوه بر مزیتهای اجتماعی. به اقتصاد خانواده نیز کمک نماید.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
الناز بهروزی |   1399/03/20 13:53:43   |
0     0
شغل عبارت از مجموع وظایف و مسئولیت‌های مرتبط و مستمر و مشخصی است که از طرف سازمان امور اداری و استخدامی کشور به‌عنوان کار واحد شناخته شده باشد.
مشاغل خانگی در اقتصاد نقش مهمی دارد ،ضمنا سواد مالی و درک مالی نقش موثری در مشاغل دارد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مرتضی ندافی |   1399/03/20 13:57:12   |
0     0
شغل به مجموعه ای ازوظایف به هم مرتبط گفته میشودبرای به انجام رسیدن یک هدف مشخص . کسب و کار های خانگی نقش بسیار موثری بر روی اقتصاد مالی خانواده دارند و باعث خلاقیت و نواوری و کارافرینی میشود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سیاوش اسماعیلی |   1399/03/25 22:51:42   |
بیکاری فارغ‌التحصیلان به هدر رفتن سرمایه عظیم انسانی کشور منجر می گردد و ازآنجا که اکنون رقابت اقتصادی، بیش‌ازپیش به نیروی انسانی آموزش‌دیده و متخصص وابسته است، با این اوصاف بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهها، به معنی از دست رفتن سرمایه‌های مادی، علمی و فرهنگی است.

پدیده بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی در حدود اوایل دهه 1370 در ایران بروز کرده و هرساله شدیدتر شده است. ادامه روند فعلی نیز چشم‌انداز اشتغال آینده این گروه را تیره‌تر می‌نمایاند. این پیش‌بینی و استدلال‌های مربوط به حساسیت بیکاری این گروه، لزوم برنامه ریزی اصولی و تدوین سیاست‌های دقیق برای تنظیم عرضه و تقاضای نیروی انسانی متخصص را برای توجه بیشتر مسئولان و برنامه¬ریزان، مورد تأکید قرار داده است.

در سال‌های اخیر اقتصاد ایران، به ویژه در شهرستان‌ها و روستاها به شکل بحرانی گریبان گیر این معضل می‌باشد، مسئله ای که باعث می‌شود هرساله نیروی انسانی فعال و بیکار موجود در شهرستان‌ها و روستاها راهی مراکز استان ها شوند. مراکزی که خود از این جنبه مشکلات زیادی دارند، با این گروه از مهاجرین مشکلات آن‌ها دوچندان شده که علاوه بر معضل بیکاری، مشکلات دیگری مثل حاشیه نشینی، فساد، ترافیک و .... گریبان گیر آن می شود.

اکنون جمعیت عظیمی از دانشجویان استان ایلام فارغ التحصیل شده اند و مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و بالاتر را اخذ نموده ولی بدون شغل سرگردان مانده اند. شغلی که متناسب با رشته و تخصص آنها باشد در شهرستان و حتی استان یافت نمی شود. این قشر از جامعه که سرمایه عمده نیروی انسانی و پتانسیل نهفته کار و انرژی هستند و آینده جامعه به تلاش و همت آنان نیازمند است، در حال حاضربه دلیل بیکاری و بالارفتن سن دچار یاس و سرگردانی هستند، برخی از آنان به مشاغل کاذب و نامناسب روی آورده و برخی از آنها مهاجرت از شهرستان را بر هرچیزی ترجیح می دهند تا در شهرها و بنادر دورافتاده کشور شغل و کسب و کاری مهیا کنند و سربار خانواده نشوند.

موضوع اشتغال و دستیابی افراد به شغل موردنظر از اساسی‌ترین نیازهای جامعه محسوب می‌شود. بیکاری به‌عنوان یک پدیده‌ی مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مطرح بوده و رفع آن‌همواره ازجمله دغدغه‌های برنامه ریزان بوده است. اشتغال و بیکاری ازجمله موضوعات مهم اقتصادی هر کشوری است، به‌گونه‌ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع تلقی می‌شود.

در حال حاضر بیکاری و تبعات ناشی از آن، یکی از معضلات اساسی کشور به شمار می‌آید، بی‌شک مسئله‌ی بیکاری در کشور ما متأثر از خیل عظیم جوانانی است که در چند سال اخیر به‌عنوان جویندگان شغل به بازار کار کشور واردشده‌اند.

اگرچه مسئله بیکاری با توجه به تبعات آن در ناهنجاری‌های اقتصادی-اجتماعی و فرهنگی برای کلیه آحاد جمعیت کشور آزاردهنده و برای اقتصاد کشور بازدارنده است. با این حال بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها از حساسیت و ضریب اهمیتی دوچندان برخوردار است.

بدون شک به مسئله بیکاری نمی‌توان تنها از منظر اقتصادی نگاه کرد بلکه بحرانی است که ازجوانب مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی قابل بحث و بررسی است، تجربه نشان داده است که برای حل معضل بیکاری چاره‌ای جز توجه به تمام جوانب فوق و همچنین تعامل مناسب با تحولات جهانی نبوده، بسیج کلیه امکانات مادی و معنوی جامعه و استفاده از تمامی ظرفیتهای بالقوه آن را می طلبد.
سیاوش اسماعیلی |   1399/03/25 22:31:23   |
0     0
سواد مالی یعنی اینکه بتوانید منابع مالی خود را به گونه‌ای مدیریت کنید که در طول عمر امنیت مالی داشته باشید. در کل برای داشتن سواد مالی، نیاز دارید مجموعه‌ای از آگاهی‌ها و مهارت‌ها را بدست آورید. این مجموعه آگاهی‌ها و مهارت‌ها، به شما کمک می‌کند تصمیماتی آگاهانه و موثر در مورد پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بگیرید. به عبارتی سواد مالی یعنی، توانایی مدیریت اقتصادی درآمد. در واقع دانش مدیریت گردش نقدینگی، سرمایه‌گذاری و مدیریت هزینه را سواد مالی می‌گویند.

یاد گرفتن این آگاهی‌ها و مهارت‌ها زندگی شما را دگرگون می‌کند. برخی‌ها ذاتا سواد مالی خوبی دارند و برخی نیاز به یاد گرفتن این دانش دارند. البته یادگرفتن این آگاهی‌ها و مهارت‌ها به تنهایی شما را ثروتمند نمی‌کند. شما باید این دانش و مهارت را در زندگی خود به کار گیرید تا به ثروت برسید.

برای آموختن سواد مالی باید سخت کوش باشید، بسیار مطالعه کنید و از آزمون و خطا نترسید. می‌توان گفت زحمتی که برای آموختن و اجرایی کردن آن می‌کشید، با توجه به نتیجه‌ای که از اجرایی کردنش بدست می‌آورید، ارزشش را دارد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سیاوش اسماعیلی |   1399/03/25 22:35:34   |
0     0
مشاغل خانگی بهترین راه کسب در آمد برای بسیاری از افرادی که از کار کردن برای دیگران خسته شده اند به شمار می رود . مشاغل خانگی این روزها طرفداران زیادی دارد و موجب توسعه پایدار و کاهش فقر و محرومیت می شود .
در دنیای امروز مشاغل خانگی طرفداران زیادی دارند و بسیار در حال رواج است، این مشاغل بهترین راه افزایش در آمد خانواده ها و مبارزه با فقر و محرومیت و کاهش نرخ بیکاری می باشد و 15 تا 80 درصد نیاز اشتغال 150 کشور جهان را تامین می کنند.

شاید در اولین نگاه این مشاغل پر درآمد نباشند اما می تواند به تدریج خانواده را از فقر و محرومیت برهاند . در کسب و کارهای خانگی مشارکت تمام اعضای خانواده لازم نیست و تنها فعالیت اقتصادی یک یا چند نفر از اعضای خانواده می تواند به این کسب و کارها رونق بخشد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سیاوش اسماعیلی |   1399/03/25 22:50:52   |
0     0
بیکاری فارغ‌التحصیلان به هدر رفتن سرمایه عظیم انسانی کشور منجر می گردد و ازآنجا که اکنون رقابت اقتصادی، بیش‌ازپیش به نیروی انسانی آموزش‌دیده و متخصص وابسته است، با این اوصاف بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهها، به معنی از دست رفتن سرمایه‌های مادی، علمی و فرهنگی است.

پدیده بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی در حدود اوایل دهه 1370 در ایران بروز کرده و هرساله شدیدتر شده است. ادامه روند فعلی نیز چشم‌انداز اشتغال آینده این گروه را تیره‌تر می‌نمایاند. این پیش‌بینی و استدلال‌های مربوط به حساسیت بیکاری این گروه، لزوم برنامه ریزی اصولی و تدوین سیاست‌های دقیق برای تنظیم عرضه و تقاضای نیروی انسانی متخصص را برای توجه بیشتر مسئولان و برنامه¬ریزان، مورد تأکید قرار داده است.

در سال‌های اخیر اقتصاد ایران، به ویژه در شهرستان‌ها و روستاها به شکل بحرانی گریبان گیر این معضل می‌باشد، مسئله ای که باعث می‌شود هرساله نیروی انسانی فعال و بیکار موجود در شهرستان‌ها و روستاها راهی مراکز استان ها شوند. مراکزی که خود از این جنبه مشکلات زیادی دارند، با این گروه از مهاجرین مشکلات آن‌ها دوچندان شده که علاوه بر معضل بیکاری، مشکلات دیگری مثل حاشیه نشینی، فساد، ترافیک و .... گریبان گیر آن می شود.

اکنون جمعیت عظیمی از دانشجویان استان ایلام فارغ التحصیل شده اند و مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و بالاتر را اخذ نموده ولی بدون شغل سرگردان مانده اند. شغلی که متناسب با رشته و تخصص آنها باشد در شهرستان و حتی استان یافت نمی شود. این قشر از جامعه که سرمایه عمده نیروی انسانی و پتانسیل نهفته کار و انرژی هستند و آینده جامعه به تلاش و همت آنان نیازمند است، در حال حاضربه دلیل بیکاری و بالارفتن سن دچار یاس و سرگردانی هستند، برخی از آنان به مشاغل کاذب و نامناسب روی آورده و برخی از آنها مهاجرت از شهرستان را بر هرچیزی ترجیح می دهند تا در شهرها و بنادر دورافتاده کشور شغل و کسب و کاری مهیا کنند و سربار خانواده نشوند.

موضوع اشتغال و دستیابی افراد به شغل موردنظر از اساسی‌ترین نیازهای جامعه محسوب می‌شود. بیکاری به‌عنوان یک پدیده‌ی مخرب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مطرح بوده و رفع آن‌همواره ازجمله دغدغه‌های برنامه ریزان بوده است. اشتغال و بیکاری ازجمله موضوعات مهم اقتصادی هر کشوری است، به‌گونه‌ای که افزایش اشتغال و کاهش بیکاری به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع تلقی می‌شود.

در حال حاضر بیکاری و تبعات ناشی از آن، یکی از معضلات اساسی کشور به شمار می‌آید، بی‌شک مسئله‌ی بیکاری در کشور ما متأثر از خیل عظیم جوانانی است که در چند سال اخیر به‌عنوان جویندگان شغل به بازار کار کشور واردشده‌اند.

اگرچه مسئله بیکاری با توجه به تبعات آن در ناهنجاری‌های اقتصادی-اجتماعی و فرهنگی برای کلیه آحاد جمعیت کشور آزاردهنده و برای اقتصاد کشور بازدارنده است. با این حال بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها از حساسیت و ضریب اهمیتی دوچندان برخوردار است.

بدون شک به مسئله بیکاری نمی‌توان تنها از منظر اقتصادی نگاه کرد بلکه بحرانی است که ازجوانب مختلف اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی قابل بحث و بررسی است، تجربه نشان داده است که برای حل معضل بیکاری چاره‌ای جز توجه به تمام جوانب فوق و همچنین تعامل مناسب با تحولات جهانی نبوده، بسیج کلیه امکانات مادی و معنوی جامعه و استفاده از تمامی ظرفیتهای بالقوه آن را می طلبد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
رضا صالحی نیا |   1399/04/04 01:06:04   |
0     0
به آن بخشی از کسب و کارها گفته می شود که ممکن است لزوماً مشارکت همه اعضای خانواده را در بر نداشته و صرفاً یک یا چند نفر از اعضای خانواده در آن به فعالیت اقتصادی مشغول باشند. از نظر ILO (سازمان بین المللی کار) موقعیت مکانی یعنی وجود کسب و کار در منزل معیار تلقی نمودن آن به عنوان مشاغل خانگی است. این در حالی است که کسب و کار خانوادگی، به کسب و کارهایی اطلاق می شود که فعالیت های اجرایی (مدیریتی – مالی) و عملیاتی آن ها بر عهده اعضای یک یا چند خانواده باشد و تصمیمات استراتژیک و سرنوشت ساز در مورد شرکت یا کسب و کار توسط آن ها اتخاذ گردد. به طور خلاصه می توان به مشاغلی که با عضویت اعضای خانواده در فضای مسکونی و در قالب یک طرح کسب و کار مجاز بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می گیرد، مشاغل خانگی گفت.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/04/10 10:49:24   |
0     0
مشاغل خانگی به دلیل مزایای خاص خود در جهت رفع بیکاری بسیارموثر بوده وکشورهایی که برنامه هایی را برای تقویت این مشاغل به کار گرفته اند به نتایج موفقیت آمیزی نیز رسیده اند. ایجاد اشتغال باحداقل سرمایه، امکان کارکردن به صورت پاره وقت، دوره آموزشی کوتاه مدت، عدم نیاز به فضای خاص و ... قابلیت های انکارناپذیری است که این گونه مشاغل داشته و ضرورت توجه جدی به این مسئله را آشکارتر می سازند. اینگونه مشاغل نقش قابل توجهی در ثروت و رشد اقتصادی یک جامعه و توسعه سرمایه اجتماعی آن دارند. فرصتهای کسب و کار خانگی باعث خود اشتغالی در راستای رفع کاستی ها و تأمین نیازهای محلی یک اقتصاد شده و راه را برای توسعه پایدار اقتصادی هموار می‌کند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/04/10 11:10:36   |
0     0
روش های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد، مثل فروش کالا یا خدمات از طریق اینترنت یا به صورت سنتی در بازار، حتی اگر سر کار هم بروید، باز هم چیزی برای عرضه و فروش دارید و آن زمان و مهارت های شماست.
در واقع شما به ازای زمانی که فعالیت میکنید و سر کار حاضر میشوید، درآمد کسب میکنید.
همچنین با سر کار حاضر شدن در واقع شما دارید تخصص و مهارت هایی که دارید را به عنوان یک خدمت به صاحب اصلی کسب و کار ارائه کرده و در ازای آن حقوق دریافت میکنید.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/04/10 11:14:12   |
0     0
مشاغل خانگی و یا موقت در لحظاتی برای اقتصاد خانواده خیلی میتواند مفید و موثر باشد ولی نیاز حمایتی این مشاعل خیلی مهم است زیرا میتواند نه تنها به اقتصاد خانوار بلکه به اقتصاد و معیشت کلی جامعه نیز کمک کند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد |   1399/04/11 20:56:25   |
1     0
شغل عبارت است از مجموع وظایف و مسئولیت‌های مرتبط و مستمر و مشخصی است که از طرف سازمان امور اداری و استخدامی کشور به عنوان کار واحد شناخته شده باشد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد |   1399/04/11 20:58:00   |
1     0
شُغل یا پیشه فعالیتی منظم است که در ازای دریافت پول انجام می‌شود. یک فَرد عموماً یک شغل را با کارمندی، داوطلبی، یا شروع کسب‌وکار آغاز می‌کند. مدت‌زمان یک شغل می‌تواند از یک ساعت (درمورد کارهای خاص) تا تمام طول عمر (مثلاً در مورد برخی قاضی‌ها) به درازا بکشد. اگر یک فرد برای نوع مشخصی از شغل تربیت شده‌ باشد، بدان حرفه یا پیشه می‌گویند. مجموعهٔ شغل‌های یک فرد در طول زندگی، سوابق شغلیِ آن فرد را تشکیل می‌دهد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
وحید احمد باریکزهی |   1399/04/13 18:42:23   |
مالی رفتاری چیست؟

access_time11 سپتامبر 2019

perm_identity ارسال شده توسط m-moghadasian

folder_open روانشناسی بازار سرمایه

visibility 360 بازدید

مالی رفتاری که عموماً از آن به عنوان کاربرد روانشناسی در دانش مالی تعبیر می‌شود، به ویژه پس از ترکیدن «حباب قیمتی سهام شرکت های تکنولوژی» در مارس ۲۰۰۰، به یک موضوع روز تبدیل شده است. علی رغم اینکه واژه «مالی رفتاری» در کتاب ها و نشریات تخصصی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، تاکنون مفهوم درست آن به روشنی درک نشده است.

شاید یکی از دلایل این موضوع، تشابه اسمی واژه‌هایی نظیر موارد زیر باشد:

علوم رفتاری (Behavioral science)

روانشناسی سرمایه‌گذار (Investor Psychology)

روانشناسی شناختی (Cognitive Psychology)

اقتصاد تجربی (Experimental Economics)

علوم شناختی (Cognitive science)

حتما بخوانید: استراتژی معاملاتی معکوس

افزون برآن بسیاری از کتاب ها که اخیراً با عنوان روانشناسی سرمایه گذاری منتشر شده است، اگرچه به ابعادی از دانش مالی رفتاری اشاره می‌کند؛ اما در معرفی جامع و روشن آن چندان موفق نبوده‌اند.فلسفه مکتب اقتصاد نئوکلاسیک بر اصل عقلایی رفتار کردن افراد و همچنین بنگاه‌ها در اقتصاد مبتنی است. در این میان اگر پدیده‌ای با این اصل ناسازگار باشد از آن به عنوان سوگیری یا تورش یاد می‌شود. نظریه مالی رفتاری که عموماً از آن به عنوان کاربرد روانشناسی در دانش مالی تعبیر می‌شود، اصل بنیادین اقتصاد نئوکلاسیک را به چالش کشیده وسعی دارد پدیده‌های روانشناختی انسان در کل بازار در سطح فردی را شناسایی نماید (بدری،۱۳۹۴).روانشناسان معتقدند که انسان اقتصادی تعارضات درونی افراد را نادیده می‌گیرد. مثلاً در مدل عقلایی اهداف و اولویت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در تصمیم‌گیری افراد با تطبیق ناسازگاری‌های موجود بین اهداف فردی و ارزش اجتماعی برای آن‌ها نادیده انگاشته می‌شود و در تعریف مدل عقلایی و انسان اقتصادی جایگاهی ندارد. در واقع بروز و ظهور چنین تعارضاتی است که می‌تواند بوجود آمدن مدل‌های غیر عقلایی و یا رفتاری را موجب شود.مدیریت مالی رفتاری به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه مدیران اطلاعات را گردآوری، تعبیر و مورد پردازش قرار می‌دهند. علی الخصوص این حوزه از دانش بر روی پیش داوری‌های شناختی و ادراکی تمرکز دارد. در این علم تصور می‌شود که مدل‌ها می‌توانند بر روی رفتار تاثیر گذاشته و به تصمیمات شکل دهند. این پیش داوری‌ها می‌تواند در فرآیند تصمیم‌گیری اختلال ایجاد کرده و به نتایجی پایین‌تر از سطح بهینه منجر شوند، زیرا عواطف بر کنترل شخصی فائق می‌آیند و به رفتار شکل می‌دهد. دانشمندان علوم رفتاری و تصمیم‌گیری دریافته‌اند که تحت شرایط معین افراد در قضاوت‌هایشان دچار خطاهای ذهنی می‌شوند که این اشتباهات می‌تواند به انتظارهای نادرست منجر شود (پراست و وور، ۲۰۰۵).

حتما بخوانید: روانشناسی معامله ‌گری کلید رسیدن به سود مستمر

در نظریه سنتی پرتفوی سرمایه گذاران تنها به بازده اوراق بهادار توجه می‌کردند، بدین ترتیب سرمایه گذاران اوراقی را انتخاب می‌کردند که بازده بالاتری داشته باشند. بروز بحران‌های مالی برای این سرمایه گذاران موجب شد که آن‌ها علاوه بر مخاطره به دنبال عوامل دیگری نیز باشند (جمالی،۱۳۸۷).

اولین کار منتشر شده در بازارهای کارامد توسط باچیلر در سال ۱۹۰۰ انجام شد که پیشنهاد داد که در یک معامله منصفانه که انتظار سود می‌رود گمانه زنی‌های سفته بازان باید صفر باشد. از دهه ۱۹۵۰ بود که با توجه به این رویکرد محققان به بررسی رابطه بین ریسک و بازده و توجه همزمان به این دو عامل برای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری پرداختند و این دوره را آغاز دوره مالیه نوین (New Finance) خواندند.پس از جنگ جهانی دوم، مجموعه‌ای از نظریه‌های پیشرفته مالی را به خود گرفت. دیدگاه‌های ارائه شده در چارچوب این نظریات با آنچه قبل از آن ارائه گردیده بود تفاوت اساسی داشت و از آن زمان مورد استفاده وسیع دست اندرکاران بازارهای سرمایه قرار گرفت (جمالی، ۱۳۸۷).یکی از پایه‌های اساسی نظریه پیشرفت مالی طی سال‌های ۱۹۵۰ نظریه بازار کارا است. همان گونه که در اکثر متون مالی و سرمایه گذاری اشاره شده است، بازار کارا بازاری است که در آن اطلاعات موجود بلافاصله بر قیمت اوراق بهادار تاثیر می‌گذارد.

مفهوم بازار کارا بر این فرض استوار است که سرمایه گذاران در تصمیمات خرید و فروش خود تمامی اطلاعات مربوط را در قیمت سهام لحاظ خواهند کرد. در چنین بازاری، قیمت اوراق بهادار عادلانه بوده و به ارزش ذاتی آن نزدیک است. مفهوم بازار کارا یک ادعا یا توقع نیست بلکه تغییرات کاملی است که در اثر انتشار اطلاعات جدید در قیمت سهام صورت می‌گیرد (شمس و همکاران،۱۳۸۹).دنیل کانمن (Daniel Kahneman) و ایموس تورسکی (Amos Tversky) چگونگی وقوع، علل و اثرات خطای انسان در منطق اقتصادی را روشن کردند. این دو محقق در سال ۱۹۷۹ مقاله با عنوان «تئوری چشم انداز(Prospect Theory): تجزیه و تحلیل تصمیم تحت شرایط ریسکی» منتشر کردند که امروزه از آن به عنوان اولین اثر مدون در «مالی رفتاری» یاد می‌شود.

حتما بخوانید: تازه گرایی چیست و چگونه به سرمایه گذارن بورس ضرر می‌رساند؟

دانش مالی رفتاری در دو سطح مالی رفتاری خرد (Behavioral Finance Micro) و مالی رفتاری کلان (Behavioral Finance Macro)مورد بررسی قرار می‌گیرد.در سطح کلان، بازارهای مالی و ویژگی‌های آن مورد بررسی قرار می‌گیرد و رویارویی مالی رفتار با نظریه‌های مالی کلاسیک به ویژه تئوری بازار کارای سرمایه را در بر می‌گیرد.

در سطح خرد، مالی رفتاری یکی از مفروضات بنیادی اقتصاد نئوکلاسیک و مالی کلاسیک یعنی فرض عقلایی بودن سرمایه گذاران را به چالش می‌گیرد. جایی که مالی رفتاریمی‌خواهد نشان دهد در دنیای واقعی، رفتار سرمایه‌گذاران با عقلایی بودن اقتصاد نئوکلاسیک سازگاری ندارد.سوگیری‌های رفتاری

در فرهنگ لغت، تعاریف متعددی برای واژه «سوگیری» ارائه شده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطایی در نمونه‌گیری یا آزمون‌های آماری رخ می‌دهد و ناشی از ارجح دانستن سیستماتیک یک پیامد بر دیگری است.تبعیض یا تمایل جانبدارانه‌ای که مانع از قضاوت منصفانه می‌شود.گرایش متعصبانه به یک دیدگاه خاص، یک میل ذاتی یا چشم داشتی که قضاوت شخصی و گاهاً نامعقول را به دنبال دارد.

به طور خلاصه سوگیری های رفتاری به عنوان «اشتباهات سیستماتیک» در قضاوت تعریف شده است.

محققین فهرست بلندی از انواع سوگیری های رفتاری را شناسایی و ارائه نموده‌اند. مطالعات اخیر بیش از ۵۰ نوع سوگیری های رفتاری شناخته شده در مورد سرمایه گذاران را معرفی کرده است. این در حالی است که بسیاری از تمایلات رفتاری هنوز به روشنی مورد شناسایی قرار نگرفته است.

حتما بخوانید: حجم مبنا ، اهرمی تاثیرگذار در روند  قیمت شرکت های بورسی

برخی دانش پژوهان سوگیری ها را در دو دسته طبقه‌بندی می‌کنند:

سوگیری های شناختی

سوگیری های احساسی

تا کنون تئوری منسجمی در مورد چرایی سوگیری های رفتاری ارائه نشده است؛ اما به جای یک تئوری جهان شمول (Universal Theory)، تحقیقات مالی رفتار به مجموعه وسیعی از شواهد تکیه می‌کند که بر بهینه نبودن تصمیمات افراد در شرایط مختلف تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، صحه می‌گذارد. (بدری،۱۳۹۴)

ایراد وارده بر مالی رفتاری

ایرادی که به نظریه مالی رفتاری وارد می‌شود، این است که مالی رفتاری، بنیان‌های فرضیه توضیح دهنده بازارهای کارا را به هم ریخت، اما خود به پارادایم مستقلی برای توضیح ناکارایی‌ها دست نیافت.

همچنین مسئله مذکور، این سوال بزرگ را برای مشاوران سرمایه گذاری ایجاد کرد که:

آیا توصیه به خرید، نگهداری یا فروش در یک سرمایه گذاری باید براساس تئوری ها صورت بگیرد یا براساس همان احساسات و خطاهای پیشگفته؟

برخی تحقیقات، نتایج مورد ادعای نظریه‌هایی از جمله تئوری چشم‌انداز و جنبه های وابسته به آن را اشتباه شمرده و آن‌ها را بر پایه مدل‌های ناصحیح می‌انگارند. ضمناً مدارکی براساس زیست شناسی عصبی وجود دارد که نشان می‌دهد فرآیند ذهنی و اعصاب انسان بر الگوهای تصمیم‌گیری او اثر می‌گذارد. این بر خلاف تئوری چشم انداز و چشم انداز انباشته است که در مالی رفتاری براساس آن‌ها پیش‌بینی‌ها صورت می‌گیرد.

حتما بخوانید: اضطراب و پریشانی یک معامله گر بازار بورس

در نظریه مالی رفتاری بسیاری از خطاها شناخته شدند و عواقب برخی از این خطاها نیز مشخص گردید؛ اما این مسئله که چرا فرد دچار خطاهای رفتاری است و چگونه باید بر این خطاها غلبه نماید، در این حوزه بحث نشد. این ایراد منجر به ایجاد شاخه‌ای به نام نورو فاینانس گردید.

نورو فاینانس (نورو اکونومیک) از تلفیق روانپزشکی و مالی (اقتصاد)، شکل می‌گیرد. در این شاخه به شناخت بخش‌های مختلف و مسیرهای انتقال عصبی و تاثیر داروهای مختلف مورد استفاده فرد و حالات گوناگون وی بر شیوه تصمیم‌گیری، پرداخته می‌شود. در حقیقت نورو فاینانس پلی است میان دانش مغز و مالی (اقتصاد)، تا به وسیله آن، درک بهتری از تصمیمات مالی و اقتصادی افراد به دست آید. در نورو فاینانس، پایه های نرولوژیک (علم اعصاب) تاثیر حالات روانی بر تصمیمات مالی بررسی می‌شود (بیدگلی و همکاران،۱۳۸۹).

دانش مالی رفتاری در تلاش برای توضیح و ارتقا درک الگوهای سرمایه گذاری است. این الگوها شامل فرآیند احساسی و درجه ای که بر فرآیند تصمیم گیری تاثیر می‌گذارد، می‌شود. ضرورتا مالی رفتاری در تلاش برای توضیح چگونگی، چرایی و فرآیند مالی و سرمایه گذاری از دیدگاه انسانی است. به طور کلی مالی رفتاری پدیده های متغیر را در طیف وسیعی از رفتار سرمایه گذاران از سطح انفرادی تا پیامدهایی در سطح کل بازار، مدل سازی و تفسیر می‌کند. (یوسفی و شهرآبادی، ۱۳۸۸).
جواد زارع چاهوکی |   1399/04/11 21:02:33   |
0     0
یکی از حرفه های پردرآمد در ایران مشاغل خانگی است. که خصوصا در ایران بسیار مورد اهمیت و تعداد شغل های بالا هست. بنده در جهت حمایت از مشاغل خانگی و افرادی که در منزل کارخانگی و هنردستی انجام می دهند سایتی طراحی کردم. که در اینده نزدیک شاهد پیشرفت و حمایت از صاحبان کسب و کار خانگی می شود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
وحیده کاظمی |   1399/04/12 18:06:22   |
0     0
در دنیای امروز مشاغل خانگی طرفداران زیادی دارند و بسیار در حال رواج است، این مشاغل بهترین راه افزایش در آمد خانواده ها و مبارزه با فقر و محرومیت و کاهش نرخ بیکاری می باشد و 15 تا 80 درصد نیاز اشتغال 150 کشور جهان را تامین می کنند.

شاید در اولین نگاه این مشاغل پر درآمد نباشند اما می تواند به تدریج خانواده را از فقر و محرومیت برهاند . در کسب و کارهای خانگی مشارکت تمام اعضای خانواده لازم نیست و تنها فعالیت اقتصادی یک یا چند نفر از اعضای خانواده می تواند به این کسب و کارها رونق بخشد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
وحید احمد باریکزهی |   1399/04/13 18:39:59   |
0     0
مالی رفتاری چیست؟

access_time11 سپتامبر 2019

perm_identity ارسال شده توسط m-moghadasian

folder_open روانشناسی بازار سرمایه

visibility 360 بازدید

مالی رفتاری که عموماً از آن به عنوان کاربرد روانشناسی در دانش مالی تعبیر می‌شود، به ویژه پس از ترکیدن «حباب قیمتی سهام شرکت های تکنولوژی» در مارس ۲۰۰۰، به یک موضوع روز تبدیل شده است. علی رغم اینکه واژه «مالی رفتاری» در کتاب ها و نشریات تخصصی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است، تاکنون مفهوم درست آن به روشنی درک نشده است.

شاید یکی از دلایل این موضوع، تشابه اسمی واژه‌هایی نظیر موارد زیر باشد:

علوم رفتاری (Behavioral science)

روانشناسی سرمایه‌گذار (Investor Psychology)

روانشناسی شناختی (Cognitive Psychology)

اقتصاد تجربی (Experimental Economics)

علوم شناختی (Cognitive science)

حتما بخوانید: استراتژی معاملاتی معکوس

افزون برآن بسیاری از کتاب ها که اخیراً با عنوان روانشناسی سرمایه گذاری منتشر شده است، اگرچه به ابعادی از دانش مالی رفتاری اشاره می‌کند؛ اما در معرفی جامع و روشن آن چندان موفق نبوده‌اند.فلسفه مکتب اقتصاد نئوکلاسیک بر اصل عقلایی رفتار کردن افراد و همچنین بنگاه‌ها در اقتصاد مبتنی است. در این میان اگر پدیده‌ای با این اصل ناسازگار باشد از آن به عنوان سوگیری یا تورش یاد می‌شود. نظریه مالی رفتاری که عموماً از آن به عنوان کاربرد روانشناسی در دانش مالی تعبیر می‌شود، اصل بنیادین اقتصاد نئوکلاسیک را به چالش کشیده وسعی دارد پدیده‌های روانشناختی انسان در کل بازار در سطح فردی را شناسایی نماید (بدری،۱۳۹۴).روانشناسان معتقدند که انسان اقتصادی تعارضات درونی افراد را نادیده می‌گیرد. مثلاً در مدل عقلایی اهداف و اولویت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت در تصمیم‌گیری افراد با تطبیق ناسازگاری‌های موجود بین اهداف فردی و ارزش اجتماعی برای آن‌ها نادیده انگاشته می‌شود و در تعریف مدل عقلایی و انسان اقتصادی جایگاهی ندارد. در واقع بروز و ظهور چنین تعارضاتی است که می‌تواند بوجود آمدن مدل‌های غیر عقلایی و یا رفتاری را موجب شود.مدیریت مالی رفتاری به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه مدیران اطلاعات را گردآوری، تعبیر و مورد پردازش قرار می‌دهند. علی الخصوص این حوزه از دانش بر روی پیش داوری‌های شناختی و ادراکی تمرکز دارد. در این علم تصور می‌شود که مدل‌ها می‌توانند بر روی رفتار تاثیر گذاشته و به تصمیمات شکل دهند. این پیش داوری‌ها می‌تواند در فرآیند تصمیم‌گیری اختلال ایجاد کرده و به نتایجی پایین‌تر از سطح بهینه منجر شوند، زیرا عواطف بر کنترل شخصی فائق می‌آیند و به رفتار شکل می‌دهد. دانشمندان علوم رفتاری و تصمیم‌گیری دریافته‌اند که تحت شرایط معین افراد در قضاوت‌هایشان دچار خطاهای ذهنی می‌شوند که این اشتباهات می‌تواند به انتظارهای نادرست منجر شود (پراست و وور، ۲۰۰۵).

حتما بخوانید: روانشناسی معامله ‌گری کلید رسیدن به سود مستمر

در نظریه سنتی پرتفوی سرمایه گذاران تنها به بازده اوراق بهادار توجه می‌کردند، بدین ترتیب سرمایه گذاران اوراقی را انتخاب می‌کردند که بازده بالاتری داشته باشند. بروز بحران‌های مالی برای این سرمایه گذاران موجب شد که آن‌ها علاوه بر مخاطره به دنبال عوامل دیگری نیز باشند (جمالی،۱۳۸۷).

اولین کار منتشر شده در بازارهای کارامد توسط باچیلر در سال ۱۹۰۰ انجام شد که پیشنهاد داد که در یک معامله منصفانه که انتظار سود می‌رود گمانه زنی‌های سفته بازان باید صفر باشد. از دهه ۱۹۵۰ بود که با توجه به این رویکرد محققان به بررسی رابطه بین ریسک و بازده و توجه همزمان به این دو عامل برای تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری پرداختند و این دوره را آغاز دوره مالیه نوین (New Finance) خواندند.پس از جنگ جهانی دوم، مجموعه‌ای از نظریه‌های پیشرفته مالی را به خود گرفت. دیدگاه‌های ارائه شده در چارچوب این نظریات با آنچه قبل از آن ارائه گردیده بود تفاوت اساسی داشت و از آن زمان مورد استفاده وسیع دست اندرکاران بازارهای سرمایه قرار گرفت (جمالی، ۱۳۸۷).یکی از پایه‌های اساسی نظریه پیشرفت مالی طی سال‌های ۱۹۵۰ نظریه بازار کارا است. همان گونه که در اکثر متون مالی و سرمایه گذاری اشاره شده است، بازار کارا بازاری است که در آن اطلاعات موجود بلافاصله بر قیمت اوراق بهادار تاثیر می‌گذارد.

مفهوم بازار کارا بر این فرض استوار است که سرمایه گذاران در تصمیمات خرید و فروش خود تمامی اطلاعات مربوط را در قیمت سهام لحاظ خواهند کرد. در چنین بازاری، قیمت اوراق بهادار عادلانه بوده و به ارزش ذاتی آن نزدیک است. مفهوم بازار کارا یک ادعا یا توقع نیست بلکه تغییرات کاملی است که در اثر انتشار اطلاعات جدید در قیمت سهام صورت می‌گیرد (شمس و همکاران،۱۳۸۹).دنیل کانمن (Daniel Kahneman) و ایموس تورسکی (Amos Tversky) چگونگی وقوع، علل و اثرات خطای انسان در منطق اقتصادی را روشن کردند. این دو محقق در سال ۱۹۷۹ مقاله با عنوان «تئوری چشم انداز(Prospect Theory): تجزیه و تحلیل تصمیم تحت شرایط ریسکی» منتشر کردند که امروزه از آن به عنوان اولین اثر مدون در «مالی رفتاری» یاد می‌شود.

حتما بخوانید: تازه گرایی چیست و چگونه به سرمایه گذارن بورس ضرر می‌رساند؟

دانش مالی رفتاری در دو سطح مالی رفتاری خرد (Behavioral Finance Micro) و مالی رفتاری کلان (Behavioral Finance Macro)مورد بررسی قرار می‌گیرد.در سطح کلان، بازارهای مالی و ویژگی‌های آن مورد بررسی قرار می‌گیرد و رویارویی مالی رفتار با نظریه‌های مالی کلاسیک به ویژه تئوری بازار کارای سرمایه را در بر می‌گیرد.

در سطح خرد، مالی رفتاری یکی از مفروضات بنیادی اقتصاد نئوکلاسیک و مالی کلاسیک یعنی فرض عقلایی بودن سرمایه گذاران را به چالش می‌گیرد. جایی که مالی رفتاریمی‌خواهد نشان دهد در دنیای واقعی، رفتار سرمایه‌گذاران با عقلایی بودن اقتصاد نئوکلاسیک سازگاری ندارد.سوگیری‌های رفتاری

در فرهنگ لغت، تعاریف متعددی برای واژه «سوگیری» ارائه شده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خطایی در نمونه‌گیری یا آزمون‌های آماری رخ می‌دهد و ناشی از ارجح دانستن سیستماتیک یک پیامد بر دیگری است.تبعیض یا تمایل جانبدارانه‌ای که مانع از قضاوت منصفانه می‌شود.گرایش متعصبانه به یک دیدگاه خاص، یک میل ذاتی یا چشم داشتی که قضاوت شخصی و گاهاً نامعقول را به دنبال دارد.

به طور خلاصه سوگیری های رفتاری به عنوان «اشتباهات سیستماتیک» در قضاوت تعریف شده است.

محققین فهرست بلندی از انواع سوگیری های رفتاری را شناسایی و ارائه نموده‌اند. مطالعات اخیر بیش از ۵۰ نوع سوگیری های رفتاری شناخته شده در مورد سرمایه گذاران را معرفی کرده است. این در حالی است که بسیاری از تمایلات رفتاری هنوز به روشنی مورد شناسایی قرار نگرفته است.

حتما بخوانید: حجم مبنا ، اهرمی تاثیرگذار در روند  قیمت شرکت های بورسی

برخی دانش پژوهان سوگیری ها را در دو دسته طبقه‌بندی می‌کنند:

سوگیری های شناختی

سوگیری های احساسی

تا کنون تئوری منسجمی در مورد چرایی سوگیری های رفتاری ارائه نشده است؛ اما به جای یک تئوری جهان شمول (Universal Theory)، تحقیقات مالی رفتار به مجموعه وسیعی از شواهد تکیه می‌کند که بر بهینه نبودن تصمیمات افراد در شرایط مختلف تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، صحه می‌گذارد. (بدری،۱۳۹۴)

ایراد وارده بر مالی رفتاری

ایرادی که به نظریه مالی رفتاری وارد می‌شود، این است که مالی رفتاری، بنیان‌های فرضیه توضیح دهنده بازارهای کارا را به هم ریخت، اما خود به پارادایم مستقلی برای توضیح ناکارایی‌ها دست نیافت.

همچنین مسئله مذکور، این سوال بزرگ را برای مشاوران سرمایه گذاری ایجاد کرد که:

آیا توصیه به خرید، نگهداری یا فروش در یک سرمایه گذاری باید براساس تئوری ها صورت بگیرد یا براساس همان احساسات و خطاهای پیشگفته؟

برخی تحقیقات، نتایج مورد ادعای نظریه‌هایی از جمله تئوری چشم‌انداز و جنبه های وابسته به آن را اشتباه شمرده و آن‌ها را بر پایه مدل‌های ناصحیح می‌انگارند. ضمناً مدارکی براساس زیست شناسی عصبی وجود دارد که نشان می‌دهد فرآیند ذهنی و اعصاب انسان بر الگوهای تصمیم‌گیری او اثر می‌گذارد. این بر خلاف تئوری چشم انداز و چشم انداز انباشته است که در مالی رفتاری براساس آن‌ها پیش‌بینی‌ها صورت می‌گیرد.

حتما بخوانید: اضطراب و پریشانی یک معامله گر بازار بورس

در نظریه مالی رفتاری بسیاری از خطاها شناخته شدند و عواقب برخی از این خطاها نیز مشخص گردید؛ اما این مسئله که چرا فرد دچار خطاهای رفتاری است و چگونه باید بر این خطاها غلبه نماید، در این حوزه بحث نشد. این ایراد منجر به ایجاد شاخه‌ای به نام نورو فاینانس گردید.

نورو فاینانس (نورو اکونومیک) از تلفیق روانپزشکی و مالی (اقتصاد)، شکل می‌گیرد. در این شاخه به شناخت بخش‌های مختلف و مسیرهای انتقال عصبی و تاثیر داروهای مختلف مورد استفاده فرد و حالات گوناگون وی بر شیوه تصمیم‌گیری، پرداخته می‌شود. در حقیقت نورو فاینانس پلی است میان دانش مغز و مالی (اقتصاد)، تا به وسیله آن، درک بهتری از تصمیمات مالی و اقتصادی افراد به دست آید. در نورو فاینانس، پایه های نرولوژیک (علم اعصاب) تاثیر حالات روانی بر تصمیمات مالی بررسی می‌شود (بیدگلی و همکاران،۱۳۸۹).

دانش مالی رفتاری در تلاش برای توضیح و ارتقا درک الگوهای سرمایه گذاری است. این الگوها شامل فرآیند احساسی و درجه ای که بر فرآیند تصمیم گیری تاثیر می‌گذارد، می‌شود. ضرورتا مالی رفتاری در تلاش برای توضیح چگونگی، چرایی و فرآیند مالی و سرمایه گذاری از دیدگاه انسانی است. به طور کلی مالی رفتاری پدیده های متغیر را در طیف وسیعی از رفتار سرمایه گذاران از سطح انفرادی تا پیامدهایی در سطح کل بازار، مدل سازی و تفسیر می‌کند. (یوسفی و شهرآبادی، ۱۳۸۸).
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
علیرضازارعیان |   1399/04/14 09:17:26   |
0     0
درآمد غیرفعال می‌تواند از سه منبع اصلی تامین شود:
• خرید ملک و اجاره آن یا خرید و فروش سهام

• سرمایه گذاری در یک کسب و کار

• کسب و کار در فضای آنلاین مانند کسب و کار اینترنتی و فروش محصول در اینترنت

برای آموختن سواد مالی باید سخت کوش باشید، بسیار مطالعه کنید و از آزمون و خطا نترسید. می‌توان گفت زحمتی که برای آموختن و اجرایی کردن آن می‌کشید، با توجه به نتیجه‌ای که از اجرایی کردنش بدست می‌آورید
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمدرضا تیموری |   1399/04/15 15:27:10   |
0     0
مشاغل خانگی که نوعی از کار افرینی محسوب میشود به دلیل ویژگی های بسار قابل توجه اعم از تنوع شغلی عدم نیاز به مکان و امکانات خاص یکی از بهترین راه کار ها برای ایجاد اشتغال و ثروت افرینی است
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
behzad hajihoseini |   1399/04/17 19:09:50   |
0     0
مشاغل خانگی بهترین راه کسب در آمد برای بسیاری از افرادی که از کار کردن برای دیگران خسته شده اند به شمار می رود . مشاغل خانگی این روزها طرفداران زیادی دارد و موجب توسعه پایدار و کاهش فقر و محرومیت می شود .
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
fatemeh pourghasemi |   1399/04/20 11:21:31   |
0     0
امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می گردند. قابلیت انجام این نوع کسب و کار در «منزل» سبب ایجاد مزایای بسیاری برای شاغلین آن ها می شود، که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آنان، حذف هزینه های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده و... اشاره نمود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
fatemeh pourghasemi |   1399/04/20 11:25:40   |
0     0
مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی ، مشاغل خانگی شامل آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضاء خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیرد و منجر به تولید ویا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
fatemeh pourghasemi |   1399/04/20 11:43:26   |
0     0
فعالیت در حوزه مشاغل خانگی به3 صورت امکان پذیر می باشد:
الف – انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کار فرمای خارج از محیط مسکونی ( متقاضی تحت پوشش )
ب – انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه محصول به خارج از محیط مسکونی (متقاضی مستقل )
ج- انجام فعالیت به صورت تعاونی ، و یا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای ( پشتیبان )
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
fatemeh pourghasemi |   1399/04/20 12:46:44   |
0     0
به زبان ساده درآمد فعال یعنی پولی که به ازای زمانی که میگذارید به دست می آید. در واقع در این روش شما به صورت فعالانه باید برای کسب درآمد کار کنید، مثل سر کار رفتن و کارمند بودن.
در مقابل درآمد غیر فعال درآمدی است که نیازی به حضور شما بر سر کار یا فعالیتی برای کسب درآمد ندارد. در واقع در این نوع درآمد شما دیگر زمان تان را برای کسب درآمد معامله نکرده و آزادی زمان و مکان خواهید داشت.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
fatemeh pourghasemi |   1399/04/20 12:49:31   |
0     0
کارنوین
وبلاگ
>کسب درآمد اینترنتی>درآمد فعال یا درآمد غیر فعال؟ برای رسیدن به آزادی مالی باید کدام را انتخاب کنید؟
درآمد فعال یا درآمد غیر فعال؟ برای رسیدن به آزادی مالی باید کدام را انتخاب کنید؟
۱۸ بهمن ۱۳۹۵
کسب درآمد اینترنتی
یک نظر
روش های مختلفی برای کسب درآمد وجود دارد، مثل فروش کالا یا خدمات از طریق اینترنت یا به صورت سنتی در بازار، حتی اگر سر کار هم بروید، باز هم چیزی برای عرضه و فروش دارید و آن زمان و مهارت های شماست.

در واقع شما به ازای زمانی که فعالیت میکنید و سر کار حاضر میشوید، درآمد کسب میکنید.

همچنین با سر کار حاضر شدن در واقع شما دارید تخصص و مهارت هایی که دارید را به عنوان یک خدمت به صاحب اصلی کسب و کار ارائه کرده و در ازای آن حقوق دریافت میکنید.

پس مهم نیست چه کاری انجام دهید، به هر حال برای کسب درآمد به هر روش چه آنلاین و چه به صورت فیزیکی باید خدمت یا محصولی را عرضه کنید.

اما اینکه درآمد شما به چه صورت به دست می آید به دو نوع تقسیم بندی میشود و دانستن آن بسیار مهم است زیرا میتواند در رسیدن شما به آزادی مالی موثر باشد.

دو روش برای کسب درآمد وجود دارد، یکی درآمد فعال و دیگری درآمد غیر فعال.

در این مطلب با این دو نوع درآمد آشنا شده و یاد خواهید گرفت که چه کارهایی در دسته درآمد فعال قرار میگیرند و چه درآمدهایی از نوع غیر فعال هستند.

سپس مشخص خواهیم کرد که اگر میخواهید به آزادی مالی و ثروت برسید باید کدام یک از این دو نوع درآمد را انتخاب کرده و در نهایت با روش های کسب درآمد اینترنتی آشنا خواهیم شد.

اما ابتدا بگذارید تعریفی از هر کدام از این دو نوع درآمد داشته باشیم.

درآمد فعال چیست؟
به زبان ساده درآمد فعال یعنی پولی که به ازای زمانی که میگذارید به دست می آید. در واقع در این روش شما به صورت فعالانه باید برای کسب درآمد کار کنید، مثل سر کار رفتن و کارمند بودن.

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، زمانی که به سر کار میروید، در واقع زمان خود را با پول یا حقوق دریافتی تان معامله میکنید. اگر معلم یا مشاور هم باشید باز هم کسب درآمدتان ساعتی خواهد بود.

اگر روی پروژه ای کار کنید باز هم ساعتی کار کرده و به ازای میزان زمانی که صرف میکنید درآمد کسب خواهید کرد.

ممکن است پروژه ای یک ماه به طول بی انجامد که در آن صورت باز هم در ازای یک ماه فعالیت یا مثلا ۴۰ ساعت در هفته درآمد کسب خواهید کرد.

پس هر گاه زمان تان را با پول معامله کنید درآمد فعال خواهید داشت.
این نوع درآمد فعال است زیرا برای به دست آوردن پول باید وقت صرف کنید، خودتان سر کار حاضر شوید و خدمتی را ارائه کنید.

معامله زمان با پول
حتی اگر فروشنده کالا یا مغازه دار باشید، باز هم باید به عنوان فروشنده سر کار حاضر شوید. در نتیجه در صورت عدم حضورتان بر سر کار پولی هم به دست نخواهید آورد.

این درآمد فعال است زیرا به حضور فعالانه شما بر سرکار نیاز داشته و باید برای به دست آوردن پول وقت و مهارت تان را صرف کنید.

درآمدی که بیشتر مردم به دست می آورند فعال است. اکثر افراد شاغل یا کارمند هستند و به سر کار میروند یا نوعی از سرویس و خدمات را ارائه میکنند که برای آن باید از مهارت ها یا تخصص های خود انرژی بگذارند.

حتی بیشتر افرادی که کار آزاد دارند نیز باید برای کسب درآمد سر کار خود حاضر شوند.

درآمد غیر فعال چیست؟
در مقابل درآمد غیر فعال درآمدی است که نیازی به حضور شما بر سر کار یا فعالیتی برای کسب درآمد ندارد. در واقع در این نوع درآمد شما دیگر زمان تان را برای کسب درآمد معامله نکرده و آزادی زمان و مکان خواهید داشت.

این نوع درآمدی است که بیشتر ثروتمندان دارند، درآمدی که بدون نیاز به حضور صاحب کسب و کار به دست آمده و مهم نیست چه زمانی از شبانه روز باشد، حتی در خواب هم بیزنس تان برای شما درآمد زایی خواهد کرد.

اگر میخواهید به آزادی و استقلال مالی رسیده و ثروتمند شوید و هرگز محدودیت زمان و مکان برای کسب درآمد نداشته باشید باید به فکر راه انداختن کسب و کاری باشید که برای تان درآمد غیر فعال بسازد.

درآمد غیر فعال به نوعی یک سیستم اتوماتیک است که در ابتدا آن را پیاده سازی کرده و سپس این سیستم همیشه برای تان کسب درآمد خواهد کرد. مهم نیست شما در خواب باشید یا در سفر، این سیستم میتواند به صورت اتوماتیک برای شما ایجاد درآمد کند.

به عنوان مثال میتوان از داشتن وب سایت و فروش کالا به صورت آنلاین به عنوان یک سیستم اتوماتیک سازی نام برد.
سایت شما میتواند زمانی که در خواب هستید یا در سفر، برای تان درآمد زایی کند.

سایت شما به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته آنلاین است و به فروش کالا و خدمات می پردازد.

در حالی که داشتن یک فروشگاه به صورت فیزیکی محدود به ساعات خاصی بوده و در عین حال تنها میتواند به محدوده خاصی فروش کند مثلا مردمی که در آن منطقه یا در آن شهر حضور دارند.

اما وب سایت شما میتواند این محدودیت را از بین برده و به تمام کشور یا حتی خارج از مرزهای جغرافیایی کشورتان نیز فروش داشته باشد.

پس میتوان درآمد غیر فعال را به زبان ساده درآمدی معرفی کرد که نیاز به حضور شما نداشته و نیازی نیست تا زمان خود را با میزان درآمدی که به دست می آورید معامله کنید.

برای رسیدن به آزادی مالی باید کدام را انتخاب کنید؟
همانطور که گفته شد برای رسیدن به آزادی مالی باید به دنبال درآمد زایی به صورت غیر فعال باشید.
یعنی درآمدی که نیازی به فعالیت یا حضور شما نداشته باشد و در عین حال زمان تان را نیز برای کسب درآمد معامله نکنید.

دقت داشته باشید که کسب درآمد زیاد به معنی غیر فعال بودن آن درآمد نیست، به عنوان مثال، دکترها یا وکلا پول زیادی به دست می آورند اما برای کسب این درآمد باید خود بر سر کار حاضر شوند و و وقت صرف کنند.

اگر نتوانند به هر دلیلی در چند ماه آینده سر کارشان حضور داشته باشند، درآمد آن ها نیز قطع خواهد شد.

در نتیجه اگر کسی در هفته یا ماه پول زیادی به دست می آورد، تا زمانی که نیاز به فعالیت وی برای درآمد زایی باشد، آن درآمد فعال بوده و اگر به هر دلیلی آن فرد نتواند بر سر کار خود باشد یا زمانی برای آن صرف نکند، آن درآمد نیز قطع خواهد شد.

اما برای رسیدن به آزادی مالی باید کسب درآمد غیر فعال را انتخاب کنید. اگر میخواهید آزادی در استفاده از زمان و انرژی تان داشته باشید، اگر میخواهید به سفر بروید و نگران کسب درآمد تان نباشید، باید به دنبال درآمد زایی غیر فعال باشید.

برای رسیدن به آزادی مالی کدام را انتخاب کنید؟
روش های مختلفی برای کسب درآمد غیر فعال وجود دارد، این نوع درآمد زایی را هم میتوانید به صورت سنتی مثل کار در بازار انجام دهید، هم به صورت آنلاین.

به عنوان مثال در روش سنتی میتوان به خرید خانه و اجاره آن اشاره کرد، زمانی که شما از بابت خانه ای که اجاره داده اید درآمد کسب میکنید این درآمد غیر فعال است، زیرا بدون نیاز به حضور شما یا صرف وقت این پول به دست آمده است.

از دیگر انواع درآمد غیر فعال میتوان به خرید و فروش سهام اشاره کرد.
البته برای کسب درآمد از این روش ها نیاز به میزان تقریبا زیادی سرمایه اولیه است و ریسک آن نیز بالا است در نتیجه باید با سرمایه و حساب شده دست به این کارها بزنید.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مجید گلزارفر |   1399/04/22 14:15:48   |
0     0
باسلام
مشاغل خانگی یکی از امن ترین شغل هاست بعضی خانم ها به علت محیط امن خانه آن را بعنوان یک بنگاه اقتصادی می پذیرند. بعضی از این شغل ها صاحبان خود را به درآمدهای میلیونی می رسانند.
کسانی که در این مشاغل خانگی فعالیت دارند بدون آنکه ماه ها در صف طولانی برای یافتن شغل بمانند، از کسب و کار خانگی درآمد کسب می کنند.از جمه مشاغل خانگی شیرینی پزی بازاریاب تلفنی عروسک سازی پروش گیاهان خانگی خیاطی و...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
f.khalafy |   1399/04/26 11:29:01   |
0     0
به زبان ساده درآمد فعال یعنی پولی که به ازای زمانی که میگذارید به دست می آید. در واقع در این روش شما به صورت فعالانه باید برای کسب درآمد کار کنید، مثل سر کار رفتن و کارمند بودن.
در مقابل درآمد غیر فعال درآمدی است که نیازی به حضور شما بر سر کار یا فعالیتی برای کسب درآمد ندارد. در واقع در این نوع درآمد شما دیگر زمان تان را برای کسب درآمد معامله نکرده و آزادی زمان و مکان خواهید داشت.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
f.khalafy |   1399/04/26 11:30:07   |
0     0
داشتن یک هزینه ماهانه رو شغل میگن به زبان ساده درآمد فعال یعنی پولی که به ازای زمانی که میگذارید به دست می آید. در واقع در این روش شما به صورت فعالانه باید برای کسب درآمد کار کنید، مثل سر کار رفتن و کارمند بودن.
در مقابل درآمد غیر فعال درآمدی است که نیازی به حضور شما بر سر کار یا فعالیتی برای کسب درآمد ندارد. در واقع در این نوع درآمد شما دیگر زمان تان را برای کسب درآمد معامله نکرده و آزادی زمان و مکان خواهید داشت.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
f.khalafy |   1399/04/26 13:37:17   |
0     0
کسب و کار، فعالیتی برای خلق پول و ثروت است که می‌تواند به شخص و حتی تمام جامعه منفعت برساند. به زبان ساده‌تر، هر فعالیتی که در آن تولید محصول، خرید کالا و ارائه خدمات – با هدف فروش و کسب سود – جریان داشته باشد را کسب و کار می‌گویند. این نوع فعالیت همواره در دوره‌های مختلف زندگی انسان و به اشکال مختلف وجود داشته است. ایجاد کسب و کار را می‌توان در شمار نخستین کارهای اجتماعی انسان به حساب آورد. در گذشته، اکثر فعالیت‌های تجاری بر پایه داد و ستد یا مبادله کالا به کالا بوده‌اند. اکنون آن شیوه‌ها به گونه‌ای جدیدتر و تکامل‌ یافته‌تر در حال انجام هستند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
f.khalafy |   1399/04/26 13:38:13   |
0     0
به نظرمن کسب و کار، فعالیتی برای خلق پول و ثروت است که می‌تواند به شخص و حتی تمام جامعه منفعت برساند. به زبان ساده‌تر، هر فعالیتی که در آن تولید محصول، خرید کالا و ارائه خدمات – با هدف فروش و کسب سود – جریان داشته باشد را کسب و کار می‌گویند. این نوع فعالیت همواره در دوره‌های مختلف زندگی انسان و به اشکال مختلف وجود داشته است. ایجاد کسب و کار را می‌توان در شمار نخستین کارهای اجتماعی انسان به حساب آورد. در گذشته، اکثر فعالیت‌های تجاری بر پایه داد و ستد یا مبادله کالا به کالا بوده‌اند. اکنون آن شیوه‌ها به گونه‌ای جدیدتر و تکامل‌ یافته‌تر در حال انجام هستند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
- |   1399/04/26 21:04:42   |
0     0
شغل روز مزد فقط از روی ناچاری هست
شغل موردرضایت تجارت
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مهدی کاظمی |   1399/04/26 21:05:23   |
0     0
شغل روز مزد فقط از روی ناچاری هست
شغل موردرضایت تجارت
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
نادر گندمکار |   1399/04/26 22:00:17   |
0     0
1- کار تمام‌وقت یا پاره‌وقت با حقوق مشخص
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
نادر گندمکار |   1399/04/26 22:01:19   |
0     0
شغل مسئولیتی است که یک شخص برای بدست آوردن دستمزد یا مبلغی برعهده می‌گیرد. مسئولیتی که سختی و مشکلات مربوط به خود را به همراه دارد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
نادر گندمکار |   1399/04/26 22:02:44   |
0     0
گروهی از وظایف به هم مرتبط برای به انجام رساندن یک هدف مشخص را شغل می گویند. که در ازای انجام آن به فرد پرداخت می شود. کار عبارت است از وظایف، مسئولیت ها و عناصر عملکردی که

تعریف مشخصی دارد
انجام شدنی، قابل اندازه گیری و امتیازدهی است.
از دیدگاه وسیع تر، یک کار مترادف با نقش است و جنبه های جسمی و اجتماعی یک محیط کاری را شامل می شود. اغلب افراد خود را با شغل یا نقش خود (کارشناسی ارشد، سرپرست، مهندس و …) شناسایی می کنند و از انحصار یا سودمندی خود انگیزه می گیرند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد زارع |   1399/04/27 09:03:13   |
0     0
درآمد فعال چیست؟
به زبان ساده درآمد فعال یعنی پولی که به ازای زمانی که میگذارید به دست می آید. در واقع در این روش شما به صورت فعالانه باید برای کسب درآمد کار کنید، مثل سر کار رفتن و کارمند بودن.
همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، زمانی که به سر کار میروید، در واقع زمان خود را با پول یا حقوق دریافتی تان معامله میکنید. اگر معلم یا مشاور هم باشید باز هم کسب درآمدتان ساعتی خواهد بود.
اگر روی پروژه ای کار کنید باز هم ساعتی کار کرده و به ازای میزان زمانی که صرف میکنید درآمد کسب خواهید کرد.
ممکن است پروژه ای یک ماه به طول بی انجامد که در آن صورت باز هم در ازای یک ماه فعالیت یا مثلا ۴۰ ساعت در هفته درآمد کسب خواهید کرد.
پس هر گاه زمان تان را با پول معامله کنید درآمد فعال خواهید داشت.
این نوع درآمد فعال است زیرا برای به دست آوردن پول باید وقت صرف کنید، خودتان سر کار حاضر شوید و خدمتی را ارائه کنید.
معامله زمان با پول
حتی اگر فروشنده کالا یا مغازه دار باشید، باز هم باید به عنوان فروشنده سر کار حاضر شوید. در نتیجه در صورت عدم حضورتان بر سر کار پولی هم به دست نخواهید آورد.
این درآمد فعال است زیرا به حضور فعالانه شما بر سرکار نیاز داشته و باید برای به دست آوردن پول وقت و مهارت تان را صرف کنید.
درآمدی که بیشتر مردم به دست می آورند فعال است. اکثر افراد شاغل یا کارمند هستند و به سر کار میروند یا نوعی از سرویس و خدمات را ارائه میکنند که برای آن باید از مهارت ها یا تخصص های خود انرژی بگذارند.
حتی بیشتر افرادی که کار آزاد دارند نیز باید برای کسب درآمد سر کار خود حاضر شوند.
درآمد غیر فعال چیست؟
در مقابل درآمد غیر فعال درآمدی است که نیازی به حضور شما بر سر کار یا فعالیتی برای کسب درآمد ندارد. در واقع در این نوع درآمد شما دیگر زمان تان را برای کسب درآمد معامله نکرده و آزادی زمان و مکان خواهید داشت.
این نوع درآمدی است که بیشتر ثروتمندان دارند، درآمدی که بدون نیاز به حضور صاحب کسب و کار به دست آمده و مهم نیست چه زمانی از شبانه روز باشد، حتی در خواب هم بیزنس تان برای شما درآمد زایی خواهد کرد.
اگر میخواهید به آزادی و استقلال مالی رسیده و ثروتمند شوید و هرگز محدودیت زمان و مکان برای کسب درآمد نداشته باشید باید به فکر راه انداختن کسب و کاری باشید که برای تان درآمد غیر فعال بسازد.
درآمد غیر فعال به نوعی یک سیستم اتوماتیک است که در ابتدا آن را پیاده سازی کرده و سپس این سیستم همیشه برای تان کسب درآمد خواهد کرد. مهم نیست شما در خواب باشید یا در سفر، این سیستم میتواند به صورت اتوماتیک برای شما ایجاد درآمد کند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد زارع |   1399/04/27 09:10:53   |
0     0
درآمد غیرفعال می‌تواند از سه منبع اصلی تامین شود:
• خرید ملک و اجاره آن یا خرید و فروش سهام
• سرمایه گذاری در یک کسب و کار
• کسب و کار در فضای آنلاین مانند کسب و کار اینترنتی و فروش محصول در اینترنت
دو روش اول نیاز به سرمایه بسیار بیشتر و درصد ریسک بالاتر دارند. اما کسب و کارهای آنلاین به خصوص اگر مهارتی دارید با سرمایه بسیار کم قابل راه اندازی است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
جواد زارع |   1399/04/27 14:13:23   |
0     0
شغل یکی از مهم ترین معیارهای موفقیت در جامعه به شمار می آید علی خصوص مشاغل خانگی که بهترین راه درآمدزایی برای بانوان خانه دار و دیگران محصوب می شود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
جواد زارع |   1399/04/27 14:38:23   |
0     0
درآمد فعال چیست؟
به زبان ساده درآمد فعال یعنی پولی که به ازای زمانی که میگذارید به دست می آید. در واقع در این روش شما به صورت فعالانه باید برای کسب درآمد کار کنید، مثل سر کار رفتن و کارمند بودن.


زمانی که به سر کار میروید، در واقع زمان خود را با پول یا حقوق دریافتی تان معامله میکنید. اگر معلم یا مشاور هم باشید باز هم کسب درآمدتان ساعتی خواهد بود.


اگر روی پروژه ای کار کنید باز هم ساعتی کار کرده و به ازای میزان زمانی که صرف میکنید درآمد کسب خواهید کرد.


ممکن است پروژه ای یک ماه به طول بی انجامد که در آن صورت باز هم در ازای یک ماه فعالیت یا مثلا ۴۰ ساعت در هفته درآمد کسب خواهید کرد.


پس هر گاه زمان تان را با پول معامله کنید درآمد فعال خواهید داشت.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
جواد زارع |   1399/04/27 14:44:58   |
0     0
اکثر افراد برای اینکه پول بیشتری درآورند و ثروت مند شوند سخت کار می کنند تا به هدف خود برسند اما درصورتی که زیاد کار کردن، فرد را ثروت مند نمی کند. ثروت زیادی که عموم افراد علاقه دارند به آن برسند زمانی تحقق پیدا می کند که بتوانید از طریق منابع مالی دیگران یا منبع کاری دیگران به دست آورید. به این نوع درآمد زایی، درآمد غیر فعال گفته می شود. درآمد غیر فعال در واقع درآمدی است که نیازی به حضور شخص ندارد که کار کند. به این صورت که شما در این نوع درآمد زایی، آزادی زمان و مکان دارید و پول خود به خود به حساب شما واریز می شود. اگر شما به عنوان یک فرد در این جامعه می خواهید به این درآمد دست پیدا کنید باید کسب و کاری راه اندازی کنید تا به صورت غیر فعال برای شما درآمد داشته باشد. اگر می خواهید ثروت مند شوید باید مثل انسان های ثروت مند فکر کنید و تصمیم بگیرید.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/04/27 21:19:32   |
0     0
0 0
به نظرمن کسب و کار، فعالیتی برای خلق پول و ثروت است که می‌تواند به شخص و حتی تمام جامعه منفعت برساند. به زبان ساده‌تر، هر فعالیتی که در آن تولید محصول، خرید کالا و ارائه خدمات – با هدف فروش و کسب سود – جریان داشته باشد را کسب و کار می‌گویند. این نوع فعالیت همواره در دوره‌های مختلف زندگی انسان و به اشکال مختلف وجود داشته است. ایجاد کسب و کار را می‌توان در شمار نخستین کارهای اجتماعی انسان به حساب آورد. در گذشته، اکثر فعالیت‌های تجاری بر پایه داد و ستد یا مبادله کالا به کالا بوده‌اند. اکنون آن شیوه‌ها به گونه‌ای جدیدتر و تکامل‌ یافته‌تر در حال انجام هستند.
پاسخ
دیدگاه کاربران
نام:
فائزه
پست الکترونیک: *
Faezeh.mirjalili75@gmail.com
متن: *
کد امنیتی: *

اخبار مرتبط
حمایت همزمان از مشاغل خرد و صنایع بزرگ راهی برای حذف بیکاری
جمعیت شاغلان پاییز نسبت به تابستان امسال ۳۰۴ هزار و ۷۹۰ نفر کاهش یافت
آلمان و انگلیس طالب نیروی کار ایران شدند
کارخانه نوآوری با ظرفیت اشتغال هزاران نفر
نامناسب ترین مولفه محیط کسب و کار چیست؟
معرفی کتاب
کارآفرینی به شیوه دکتر میر عماد الدین فریور
کارآفرینی به شیوه دکتر میر عماد الدین فریور
رضا یادگاری، مهشید سنایی فرد
زنگ تفکر

آن هایی که در زبان بازی مهارت به خرج می دهند، بیشتر نیت پلید را در قلب خود می‌پرورانند...
فرانسوا ولتر
اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداریقرآن پژوهی مالی و حسابداریشرکت دانش پژوهان مالی فرانگرمرکز مشاوره الکترونیک حسابداری, مالی و سرمایه گذاریتوسعه توانمندی و فرصتهای شغلی مالی و حسابداریانتخاب برتر محصولات, خدمات و بازار حسابداری, مالی و...توسعه نگر دانش و مهارت مالی و حسابداریآتیه نگر دانش و سواد مالی مدیران ارشدبهینه نگر دانش و سواد مالی خانواده
درباره اشتراک دانش و مهارت مالی و حسابداری
درباره اشتراک دانش ومهارت
نقشه سایت
سیاست حفظ اطلاعات وحریم خصوصی
مجوزها و تأییدیه ها
درباره تیم متفکران نوین مالی
درباره تیم متفکران
خدمات تیم
دستاوردهاوافتخارات تیم
اخباروتصاویر تیم متفکران
اخبار حرفه ای و کاربردی
بیوگرافی دکترتفتیان
تماس و ارتباط با تیم
تماس با تیم اجرایی
همراه با تیم در شبکه های اجتماعی
سوالات متداول
رسیدگی به شکایات و انتقادات
قوانین و مقررات
دعوت به همکاری
تمامی حقوق مطالب و مندرجات این وب سایت برای خانم دکتر اکرم تفتیان محفوظ میباشد.

توسعه یافته توسط : DCMS 3.2
از دوستان خود دعوت کنید با تیم همسو شوید عضو تیم متفکران شوید
هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ارزو |   1399/04/27 22:29:45   |
0     0
مشاغل یا کسب و کار خانگی: آن دسته از فعالیت هایی است که توسط عضو یا اعضا خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحد های مسکونی همجوار شکل می گیردو منجر به تولید خدمت یا و یا کالای قابل عرضه به بازار خارج از محیط مسکونی می گردد. شاغلین کسب و کار مذکور برای کسب منافع به صورت های ذیل فعالیت می نمایند:
1-    انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کارفرمای خارج از محیط مسکونی
2-    انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه و محصول به خارج از محیط مسکونی
3-    انجام فعالیت به صورت تعاونی ،اتحادیه ویا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای
-    پشتیبان : منظور اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که مسئولیت حمایت از تعدادی از شاغلین خانگی را در کل فرآیند تولید و  ارائه خدمات، اعم از آموزش، تهیه و توزیع مواد اولیه و ابزار کار (حسب مورد ) ، مشاوره ، طرحی ، نوآوری ، بسته بندی ، بازاریابی و فروش به عهده بگیرند.
-    افراد تحت پوشش: افرادی که متقاضی انجام فعالیت تحت پوشش پشتیبان
می باشند.
-    مستقل (خوداشتغالی) : نوعی اشتغال  است که فرد می تواند با اتکاء به توان شخصی، خلاقیت و ابتکار ، به شکل خویش فرمایی به فعالیتهای تولیدی و خدماتی بپردازد که در نتیجه منجر به کسب در آمد و ایجاد فضای کسب و کار می شود.
-    کسب و کار مجازی: کسب و کاری است که در آن از اینترنت جهت انجام تبلیغات و فروش کالا و خدمات استفاده می گردد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ارزو |   1399/04/27 22:35:44   |
0     0
باسلام
مشاغل خانگی :در این شیوه ، فرد شغل خود را به منـزل می‌آورد و به جای این که هزینـه‌هـای زیادی برای اجاره یا خرید ساختمان بدهد، می‌تواند در منزل خود ، کـار و شغل خود را به انجام برساند. در این نوع کسب و کار ، ارزش افزودة کالاها و خدمات تولید شده، نصیب‌ صاحب خانه می‌شود.

مزایای مشاغل خانگی:مشاغل خانگی به راحتی می توانند سطوح بالاتری از حس انسان دوستی را نسبت به شرکت های معمولی از خود نشان دهند.
یک کسب و کار خانگی راحت تر از مدیرانی که باید به طور سالیانه حساب پس دهند، می توانند به کارهای بلند مدت بیندیشد.کسب و کار های خانگی مدت هاست که مزیت ارائه کیفیت و بها دادن به مشتری را حفظ کرده اند.

  
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
- |   1399/04/28 09:58:02   |
0     0
به نظر من کار خانگی بهتر از کار بیرون است
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمدعلی حسنی پور |   1399/04/28 22:12:33   |
0     0
به درامدی گفته میشودکه بصورت مشارکت نکردن در کار مثل خرید سهام در بازار بورس گفته میشود.
کسب درامد غیرفعال هیچ اشکالی ندارد چون اگر افراد بتوانند ازذهن خلاق استفاده بکنند و دست به فعالیتیبزنن که با ایده های نوین همراه باشدبسیار خوب و قابل احترام هست.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمدعلی حسنی پور |   1399/04/28 22:13:00   |
0     0
به درامدی گفته میشودکه بصورت مشارکت نکردن در کار مثل خرید سهام در بازار بورس گفته میشود.
کسب درامد غیرفعال هیچ اشکالی ندارد چون اگر افراد بتوانند ازذهن خلاق استفاده بکنند و دست به فعالیتی بزنن که با ایده های نوین همراه باشدبسیار خوب و قابل احترام هست.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمدعلی حسنی پور |   1399/04/28 22:13:53   |
0     0
به درامدی گفته میشودکه بصورت مشارکت نکردن در کار مثل خرید سهام در بازار بورس گفته میشود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مریم دهقان بنادکی |   1399/04/30 21:12:05   |
0     0
سلام
به نظر من هر فردی برای گذراندن امورات روز مره خود نیاز به کار کردن دارد.فرد میتواند در نقش یک کارمند،یک کارآفرین ویاحتی فردی که در منزل دست به کار وکسب درآمد بکند.کار در منزل به مراتب برای زنان بهتر است چون علاوه بر کسب درآمد میتواند به امورات روزمره زندگی خود برسد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فاطمه دهقان منشادی |   1399/04/31 11:32:20   |
0     0
شغل گروهی ازوظایف ب هم مرتبط برای به انجام رساندن یک هدف مشخص راشغل میگویند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
علیرضا زارعشاهی |   1399/04/31 13:39:50   |
0     0
شغل :کاری هست که در قبال قبول کردن مسئولیت و انجام کاری حقوق و پاداشی به ان ها تعلق میگیرد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/05/01 10:38:44   |
0     0
کارآفرینی و یکی از انواع آن که همان کسب و خانگی می باشد جهت رفع بیکاری از سویی و تولید ثروت ازسوی دیگر حایز اهمیت می باشند اماباید توجه داشت که سواد مالی مهارت مهمی برای یک کارآفرین بشمار می رود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/05/01 10:45:21   |
0     0
شغل مهارت یا انجام فعالیتی است که با انجام ان پول و مزدی را دریافت میکنیم
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/05/01 12:28:32   |
0     0
شاغلین کسب و کار مذکور برای کسب منافع به صورت های ذیل فعالیت می نمایند:
1- انجام فعالیت به صورت کارمزدی برای کارفرمای خارج از محیط مسکونی
2- انجام فعالیت مستقل اعم از تامین مواد اولیه تا عرضه و محصول به خارج از محیط مسکونی
3- انجام فعالیت به صورت تعاونی ،اتحادیه ویا مشارکت با بنگاه های بالا دستی تامین کننده مواد اولیه و عرضه محصول آنان در بازار ، ترجیحا به صورت کسب و کار خوشه ای
- پشتیبان : منظور اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که مسئولیت حمایت از تعدادی از شاغلین خانگی را در کل فرآیند تولید و ارائه خدمات، اعم از آموزش، تهیه و توزیع مواد اولیه و ابزار کار (حسب مورد ) ، مشاوره ، طرحی ، نوآوری ، بسته بندی ، بازاریابی و فروش به عهده بگیرند.
- افراد تحت پوشش: افرادی که متقاضی انجام فعالیت تحت پوشش پشتیبان
می باشند.
- مستقل (خوداشتغالی) : نوعی اشتغال است که فرد می تواند با اتکاء به توان شخصی، خلاقیت و ابتکار ، به شکل خویش فرمایی به فعالیتهای تولیدی و خدماتی بپردازد که در نتیجه منجر به کسب در آمد و ایجاد فضای کسب و کار می شود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه |   1399/05/01 12:29:34   |
0     0
یک کار مترادف با نقش است و جنبه های جسمی و اجتماعی یک محیط کاری را شامل میشود.اغلب افراد خود را با شغل یا نقش خود(کارشناسی ارشد،سرپرست،مهندس و ....)شناسایی می کنند و از انحصار یا سومندی خود انگیزه می گیرند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فائزه حاجی حسینی |   1399/05/01 19:29:48   |
0     0
شُغل یا پیشه فعالیتی منظم است که در ازای دریافت پول انجام می‌شود. یک فَرد عموماً یک شغل را با کارمندی، داوطلبی، یا شروع کسب‌وکار آغاز می‌کند. مدت‌زمان یک شغل می‌تواند از یک ساعت تا تمام طول عمر به درازا بکشد. اگر یک فرد برای نوع مشخصی از شغل تربیت شده‌ باشد، بدان حرفه یا پیشه می‌گویند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
حمیدرضا فتحی |   1399/05/03 08:13:01   |
0     0
مشاغل خانگی از گذشته مورد توجه کارآفرینان سراسر دنیا بوده است. علت این امر صرفه جویی در بهاء تمام شده محصولات و خدمات تولید شده در کارگاه های مشاغل خانگی به دلیل کاهش هزینه های ثابت و منابع انسانی ارزان قیمت است.
تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران، راه اندازی مشاغل خانگی و کارگاه های کوچک و متوسط تولیدی است. که باعث ایجاد اشتغال و رونق تولید میشود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
حمیدرضا فتحی |   1399/05/03 08:14:27   |
0     0
شغل، مجموعه‌ای از وظایف (Duties) و فعالیت‌ها (Tasks) است که فرد برای یک واحد اقتصادی انجام می‌دهد (یا فرض بر این است که باید انجام دهد).

معیار شمردن تعداد شغل، این است که فرد در خدمت چند واحد اقتصادی باشد. بنابراین یک فرد، می‌تواند چند شغل داشته باشد.

حتی فرد خود اشتغال هم، اگر چند واحد اقتصادی مستقل داشته باشد، چند شغله محسوب می‌شود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
یوسف موحدی فر |   1399/05/05 09:01:29   |
0     0
کسب و کار خانگی (Home business) به آن بخشی از کسب و کارها گفته می شود که ممکن است لزوماً مشارکت همه اعضای خانواده را در بر نداشته و صرفاً یک یا چند نفر از اعضای خانواده در آن به فعالیت اقتصادی مشغول باشند. از نظر ILO (سازمان بین المللی کار) موقعیت مکانی یعنی وجود کسب و کار در منزل معیار تلقی نمودن آن به عنوان مشاغل خانگی است. این در حالی است که کسب و کار خانوادگی، به کسب و کارهایی اطلاق می شود که فعالیت های اجرایی (مدیریتی – مالی) و عملیاتی آن ها بر عهده اعضای یک یا چند خانواده باشد و تصمیمات استراتژیک و سرنوشت ساز در مورد شرکت یا کسب و کار توسط آن ها اتخاذ گردد.
به طور خلاصه می توان به مشاغلی که با عضویت اعضای خانواده در فضای مسکونی و در قالب یک طرح کسب و کار مجاز بدون مزاحمت و ایجاد اخلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می گیرد، مشاغل خانگی گفت.
کسب و کارهای اقتصادی مبتنی بر خانه را به سه دسته تقسیم می کنند:
الف:کسب وکار خانگی (Home business)در این شیوه ، فرد شغل خود را به منـزل می‌آورد و به جای این که هزینـه‌هـای زیادی برای اجاره یا خرید ساختمان بدهد، می‌تواند در منزل خود ، کـار و شغل خود را به انجام برساند. در این نوع کسب و کار ، ارزش افزودة کالاها و خدمات تولید شده، نصیب‌ صاحب خانه می‌شود.
ب: کسب وکار مبتنی بر خانه (Home based business)در این روش ، افراد کالاها و خدمات تولیـد شده خود را در درب و یا در داخل منازل دیگران تحویل می‌دهند. در این نوع روش کسب و کار ، مهم نیست که کالاها در کجا تولید شده ، بلکه معیار این است که کالاها و خدمات در منازل‌ مصرف‌کنندگان تحویـل داده ‌شود. در این نوع کار خانگی ، ارزش افزودة کـالاها و خدمات ، نصیب کسـی می‌شود که از بیرون این کالاها را می‌آورد.
ج: کار‌آفرینی مبتنی بر خانه (home based entrepreneurship)این نوع کار‌آفرینی عبارت است از فرآیند ایجاد اشتغال در خانه از راه تشکیل مجموعة منحصر به فردی از منابع به منظور بهره‌گیری از فرصتها.
انواع مشاغل خانگی:
به طور کلی می توان انواع مشاغل خانگی را در چهار دسته تقسیم بندی نمود:
1) رشته های صنایع دستی ( handicrafts)
می توان خانه ها را به محلی برای تولید صنایع دستی تبدیل نمود. چرا که اینگونه صنایع احتیاج به فضای زیاد و یا دستگاههایی خاص نداشته و به راحتی می توان اتاقی از منزل را به کارگاهی کوچک تبدیل نمود. کشور ما به دلیل پیشینه فرهنگی و