تبلیغ شماره 1
بازگشت به پورتال مرکزی

چگونه بودجه بندی کنیم ؟ (توجه به نیاز و خواسته)

بسیاری از مردم تصور می کنند اصول مدیریت پول را میدانند ولی آمارهای موجود این ادعا را تأیید نمی کند.

هرساله با روند فزاینده تعداد کسانی مواجهیم که ورشکسته، بدهکار یا فقیر می شوند. چنین روندی نشان می دهد که خانواده ها به کسب دانش واداره  منابع مالی خویش نیازمندند. نگرانی ناشی از بدهکاری سلامت فرد و خانواده را به خطر می اندازد. از این رو سلامت مالی هم مانند سلامت جسمی برای خانواده مهم است. به علاوه، کنترل داشتن بر منابع پولی احساس رضایتِ فرد را در پی دارد. همانگونه که بدون برنامه و نقشه نمیتوان درجاده مسافرت کرد، بدون نقشه هم نمیتوان برنامه مالی خانواده را تنظیم کرد. بودجــه، خلاصه ای از دخــل و خرج یا بــه بیان علمی تر خلاصه ای از درآمدهــا و هزینه هــای خانــواده را درطــول دوره های معین نشــان می دهد.

 

گردش چند دقیقه ای:
مسیر خدمات مالی و حسابداری را مجازی طی کنید

چگونه بودجه بندی کنیم ؟

قدم اول در تنظیم بودجه خانواده مشخص کردن  نیازها را در برابر خواسته هااست

یک راه موثر برای بهبود و تنظیم بودجه شناسایی بخش هایی از بودجه است که اصطلاحا شما به آن ها نیاز ضروری ندارید و صرفا هزینه های اختیاری یا خواسته های شماست که شما برای آن هزینه صرف می کنید.

 

چه می خواهید؟ واقعاً به چه چیزهایی نیاز دارید؟ وضعیت مالی کنونی تان را ارزیابی کنید. دو لیست تهیه کنید:یکی لیست نیازهایتان و یکی لیست خواسته هایتان. برای درست کردن این لیست، از خودتان سوال کنید:

چرا این را می خواهم یا می خواهیم؟

اگر این را داشته باشم چه تغییری در زندگی ام یا زندکی مان ایجاد می شود؟

چه چیزهایی واقعاً برایم یا برایمان مهم هستند؟

– آیا این با ارزش های مان تطابقت دارد؟

 

شناسایی تفاوت بین خواسته و نیاز می تواند به شما در فهم بهتر نیازهای ضروری و دسته بندی هزینه ها کمک کند و با این کار شما می توانید بخش هایی از درآمد خود را حفظ یا پس انداز کنید. در قدم اول شما مخارج تان را بررسی کنید و خریدهای غیر ضروری را حذف کنید.

 

برای مثال خرید غیر ضروری در زمان خرید در هایپرمارکت ها بیشتر رخ می دهد، شما اگر در هنگام خرید در هایپرمارکت، سوشی یا پیتزای آماده نخرید، مطمئنا لطمه ای به زندگی تان وارد نخواهد شد!

 

این کار می تواند در بودجه ی سالانه ی شما تاثیر قابل توجهی را با آزاد کردن منابع و کم کردن هزینه ها یا استفاده از آن درآمد در جای دیگر ایجاد کند. با کاهش هزینه های سرگرمی یا خریدهای بیهوده، شما می توانید در یک ماه ۱۵% از هزینه های تان را کاهش دهید.

 

هدف این نیست که لذت بردن از زندگی تان را متوقف کنید اما، وقتی که ضروریات در زندگی شما تامین باشد و در بودجه بندی خانواده برای آن برنامه ریزی کرده باشید، شما فرصت دارید که به سراغ سایر مایجتاج زندگی تان بروید. شما واقعا نیاز ندارید که هر شب، شام را بیرون از منزل بخورید یا هر هفته لباس های جدید بخرید. حالا وقتش رسیده که برنامه ریزی مالی با تکیه بر سواد مالی را به زندگی تان اضافه کنید.

منبع خبر: تولید محتوای حَسمان
 
 

 

ثبت نام و عضویت میز کار

لینک های مفید

 

 

 

 

زهرا غنی زاده زارچ |   1399/04/14 19:35:10   |
0     0
برای درست خرج کردن بودجه بندی و تعیین مخارج با اهمیت و لازم وضروری لازم است. از بعضی از نیازهایمان که می توانیم صرف نظر کنیم و مقداری از پول راهم پس انداز کنیم.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
fatemeh pourghasemi |   1399/04/23 18:58:23   |
0     0
۱. درآمد خود را مشخص کنید ۲. هزینه های خود را مشخص کنید ۳. اولویت های خود را مشخص کنید ۴. جدول زمانی خود را پایه گذاری کنید
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران

اخبار مرتبط

 

هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی
Web Analytics