تبلیغ شماره 1
بازگشت به پورتال مرکزی

قدرت خرید چیست؟

قدرت خرید چیست؟ آیا قدرت خرید ایرانیان در سال‌های اخیر کم شده است؟ آیا قدرت خرید در خارج از ایران بیشتر است؟ آیا این شاخص (Purchasing Power) نشان‌دهنده فقر، ثروت، فلاکت و یا رفاه عمومی است؟ چه چیز قدرت خرید را تعیین می‌کند؟ آیا راهی برای افزایش این قدرت وجود دارد؟

مثل هر عبارت اقتصادی دیگر، این عبارت هم با سوتفاهم‌هایی همراه بوده است. مثلا ممکن است مردم فکر کنند که قدرت خرید یعنی سهولت دسترسی به کالا یا سهم قیمت یک کالا از درآمد ماهانه‌ای که دارند. این تعاریف درک درستی از قدرت خرید نیستند. اما حالا که قرار است هر روز این کلمه را بشنویم و گاهی از آن استفاده کنیم، شاید بد نباشد که معنای آن را با هم مرور کنیم.

 

گردش چند دقیقه ای:
مسیر خدمات مالی و حسابداری را مجازی طی کنید

قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.

 

با یک واحد پول چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟

مثلا فرض کنید یک نفر در سال ۱۳۹۰ با صد هزار تومان به مغازه می‌رفت. همین فرد با همین پول در سال ۱۳۹۷ هم به مغازه می‌رود. قدرت خرید در این هفت سال کم شده است، چون با سبد کوچک‌تری از مغازه خارج می‌شود.

 

قدرت خرید جغرافیایی

حالا تصور کنید که با صد هزار تومان در تهران برای خرید از خانه خارج شود. همین فرد با همین پول در شیراز می‌تواند سبد کالای بزرگ‌تری بخرد. پس قدرت خرید در تهران کم‌تر از شیراز است.

اما نکته جالب‌تر، مقایسه قدرت‌خرید افراد در تهران و برلین است. یک فرد معمولی در برلین، ماهانه در حدود هزار و پانصد یورو برای ملزومات اولیه زندگی خرج می‌کند. (حدود یک‌سوم این مبلغ برای اجاره آپارتمانی کوچک هزینه می‌شود

اما با همین مبلغ (حدود سی میلیون تومان- مهرماه ۹۷) در یک ماه تهران می‌شود سبدی چندبرابر بزرگ‌تر خرید. شاید سریع اعتراض کنید که درآمد فرد برلینی بزرگ‌تر از ۱۵۰۰ و فرد تهرانی خیلی کم‌تر این رقم است. اما برخلاف تصور عموم، درآمد نقشی در قدرت خرید ندارد.

 

قدرت خرید طلایی

بسیاری از کشورها (مثل ایران) واحد پول قابل اتکایی ندارند. تجربه سال ۱۳۹۷ نشان داد که به‌سختی می‌توانیم از قدرت خرید ریال صحبت کنیم. حقوق فردی در ابتدای سال ۲ میلیون تومان بود.

این فرد (با فوق‌لیسانس دانشگاه سراسری) به همراه همسرش در ابتدای سال زندگی معمولی‌ای داشت. اما در اواسط سال طبق تعریف بانک جهانی از فقر، در محدوده فقر مطلق قرار گرفت.

برای همین کارشناسان گاهی از واحدی جهان‌شمول‌تر مثل طلا برای مقایسه قدرت‌ خرید استفاده می‌کنند. با یک گرم طلا در مناطق مختلف جهان چه‌کار می‌توانید بکنید؟

یک دلیل دیگر وارد کردن طلا به معادلات اقتصادی این است که قیمت موز در استوا با قیمت همین میوه در نروژ قابل‌مقایسه نیست. در مورد ماهی سالمون، این بار نروژ است که قیمتی بسیار کم‌تر از استوا پیشنهاد می‌کند. اما طلا در تمام جهان ارزشی تقریبا برابر دارد. یک گرم طلای ۱۸ عیار در سیرالئون ۲۸٫۷۵ و در آلمان ۲۸٫۸۳ دلار است.

 

قدرت خرید و اضافه رفاه

در سال ۲۰۰۷ آیفون نهایت فناوری تلفن همراه بود. این دستگاه ۷۰۰ دلار قیمت داشت. برای خرید بهترین گوشی جهان باید ۳۳ گرم طلا می‌پرداختید. حالا بهترین گوشی جهان ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد. برای خرید این دستگاه باید ۳۴ گرم طلا را بپردازید.

در نگاه اول ممکن است فکر کنید گوشی آیفون خیلی گران شده است. برای خرید یک آیفون باید ۳۰۰ دلار (۱۱ گرم طلا) بیشتر بدهید. اما اختلاف قیمت این دو محصول فقط یک گرم طلا است.

اگر بخواهید آیفون نو بخرید، نسبت به سال ۲۰۰۷ باید یک گرم طلا بیشتر هزینه کنید. یک گرم طلایی که می‌شود با آن ۷ ساندویچ مک‌دونالدز یا ۲۵ همبرگر مرغوب در تهران خرید.

تغییر در قدرت خرید شما (حتی به‌اندازه یک گرم طلا) باعث می‌شود که خرید گوشی جدید شما را از چند ساندویچ محروم کند. به‌بیان‌دیگر اضافه رفاه شما به‌اندازه ارزشی که این تعداد ساندویچ برای شما دارد، کاهش می‌یابد.

 

تولید ناخالص ملی و قدرت خرید

در سال ۲۰۱۷ هر ایرانی به‌طور میانگین ۵۵۰۰ دلار در سال درآمد داشت. در همان زمان هر آمریکایی ۵۹۵۰۰ دلار در سال پول درمی‌آورد. آیا هر آمریکایی ده برابر هر ایرانی از کالا و خدمات بهره‌مند می‌شد؟

الان دیگر باید بدانید که این‌طور نیست. بلکه باید ببینیم هر ایرانی و هر آمریکایی با درآمد خود می‌توانستند چه‌مقدار خرید کنند؟

درآمد هر ایرانی در آن سال (با توجه به قدرت خرید) ۱۹۵۰۰ دلار بود و هر آمریکایی ۵۴۰۰۰ دلار درآمد داشت. یعنی رفاه آمریکایی‌ها ۲٫۷ برابر ایران بود نه ده برابر.

 

مثال

در سال ۲۰۱۷ هر دلار در ایران حدود ۴ هزار تومان قیمت داشت. کسی که در ایران حقوق چهار تومانی می‌گرفت، ماهانه هزار دلار کاسب می‌شد. او در آمریکا باید چقدر دستمزد بگیرد تا وضع زندگی‌اش بهتر از الان شود؟

دیدیم که ۵۵۰۰ دلار در ایران به‌اندازه ۱۹۵۰۰ دلار در آمریکا قدرت خرید دارد. (از اختلاف دستمزد اسمی و قدرت‌خرید در آمریکا (۱:۱٫۱) صرف‌نظر کرده‌ایم.) پس هر دلار در ایران به‌اندازه ۳٫۵ دلار در آمریکا قدرت دارد.

یک ایرانی در آمریکا باید چقدر دستمزد بگیرد تا وضع زندگی‌اش بهتر از الان شود؟

برای آن‌که فرد ایرانی در آمریکا همان احساس امروز را داشته باشد باید ماهانه ۳۵۰۰ دلار حقوق بگیرد.

اگر این فرد با قانون کار در آمریکا (حدود ۱۲۸۰ دلار) استخدام شود، وضعش از امروز بدتر می‌شود. اما هر رقمی بالای ۳۵۰۰ دلار قدرت خرید او را بیشتر از شرایط الان می‌کند.

 

سال ۲۰۱۸ چطور؟

محاسبات بالا مربوط به زمانی بود که هر دلار ۴ هزار تومان قیمت داشت. بعید نیست که همان فرد امسال ۲۰ درصد افزایش حقوق گرفته باشد. حقوق ۴٫۸ میلیونی او در تاریخ نگارش این مقاله ۲۸۲ دلار شده است.

 

اما آیا واقعا وضع زندگی این فرد ۳٫۵ برابر بدتر شده؟ اگر از احساسات و هیجانات مرتبط با بازار ارز بگذریم، این اتفاق واقعا نیفتاده است.

 

درست است که در سال ۹۷ تورم سنگین بوده، اما همه‌چیز ۳۵۰ درصد رشد نداشته است. شاید اجاره یک‌میلیونی او ۱٫۵ میلیون شده باشد و کرایه تاکسی ۱۵۰۰ تومانی، ۲۰۰۰ تومان. اما تمام مخارج او به دلار نیستند که وضع او واقعا ۳۵۰ درصد بدتر شده باشد.

درست است که قیمت گوشی، قیمت خودرو و قیمت کفش وارداتی ۳٫۵ برابر شده، اما یک فرد تمام حقوق خود را هر ماه برای خرید این اقلام خرج نمی‌کند.

تمرین

فکر می‌کنید با دلار ۱۷۰۰۰ تومانی یک فرد (که در ایران حقوقش چهار میلیون است) باید در آمریکا چه دستمزدی بگیرد تا وضع زندگی (صرفا از نظر پولی) از امروزش بهتر شود؟

 

می‌توانید فرض کنید که حقوق فرد ثابت می‌ماند، حقوق قدرت خریدی او با عدد تورم کم می‌شود، این عدد وضع زندگی او در آمریکا را نشان می‌دهد.

 

پس این مقایسه که دوستم در آلمان ۱۵۰۰ یورو حقوق دارد، به پول ما یعنی بیشتر از سی میلیون، درست نیست. او ۵۰۰ یورو کرایه خانه می‌دهد. بعید است که شما برای یک آپارتمان کوچک ماهیانه ۱۰ میلیون تومان بپردازید. آیا می‌توانید بگویید حقوق این فرد با توجه به قدرت خرید معادل چه حقوقی در ایران می‌شود؟

 

درک نسبت‌های قدرت خرید

فرض کنید یک ژاپنی در هر ساعت ۱۰ دلار حقوق می‌گیرد. یک آمریکایی برای همین کار ۷ دلار دستمزد دارد. کدام‌یک ثروتمند‌تر است؟ شاید تا پیش‌ازاین مقاله، به‌سرعت می‌گفتید فرد ژاپنی وضع بهتری دارد.

 

اما حالا می‌دانیم که تنها با رقم دستمزد نمی‌شود فرد پولدارتر را شناسایی کرد. مثلا فرض کنید که نیاز این سه فرد تنها شامل سه قلم کالای الف، ب و ج باشد. قیمت این سه قلم در ژاپن به ترتیب ۲، ۴ و شش دلار است. درحالی‌که همین سه قلم در آمریکا ۱، ۲ و سه دلار باشند، حالا کدام فرد ثروتمند‌تر است؟

 

در این مورد می‌گویند نسبت قدرت خرید آمریکا به ژاپن ۲:۱ است. یعنی یک اسکناس یک‌دلاری در آمریکا به‌اندازه دو دلار (دویست ین) قدرت خرید دارد. پس دستمزد فرد ژاپنی با اصلاح قدرت خرید برابر با ساعتی ۵ و فرد آمریکایی برابر با ۷ می‌شود (با پذیرفتن مرجعیت دلار آمریکا).

 

چسبندگی قیمت‌ها و قدرت خرید

پیش‌تر در مورد چسبندگی به‌طور مفصل حرف زده‌ایم و گفته‌ایم که دستمزد یکی از چسبنده‌ترین قیمت‌ها است. به این معنا که اگر معمولا آخرین چیزی که گران می‌شود دستمزد است و در بیشتر موارد رشد دستمزدها به اندازه تورم نیست.

 

اختلاف تورم منهای رشد دستمزد، درصد افت قدرت خرید را به دست می‌دهد. پس چرا قدرت خرید بیشتر مردم، امروز خیلی بیشتر از صدسال پیش است؟ چرا قدرت خرید به سمت صفر نمی‌رود؟

 

جواب در فناوری است. شاید با تورم‌زدایی دستمزدهای صدسال پیش بیشتر از امروز به‌نظر برسد. اما تولید یک واحد نان، یک خودکار و یا یک تلویزیون، امروز به‌مراتب هزینه کم‌تری دارد. نباید فراموش کرد که قدرت خرید، تابع مستقیم هزینه تولید یک واحد کالا یا خدمات است.

 

فرمول محاسبه قدرت خرید

قدرت خرید مقدار نسبت کالا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می‌دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می‌تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره‌ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می‌دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.

 

اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.

 

مقدار شاخص ارز در یک سال، مقداری است که بر پایه ۱۰۰ نرمال شده‌است. مقدار قدرت خرید یک واحد پول (مثلاً ریال) در یک سال معین، بر حسب ریال در سال پایه بیان می‌شود:

 

100 P (که در آن P است که شاخص ارز در سال مورد نظر است). بنابراین تعریف، با افزایش سطح قیمت‌ها، قدرت خرید ریال کاهش می‌یابد. امروزه قدرت خرید برای مقدار پولی C در T سال آینده را می‌توان با استفاده از فرمول با توجه به ارزش فعلی پولی حساب کرد:

که در این عبارت، i نرخ تورم در آینده است.

منبع خبر: تیم تولید محتوای حسمان
 
 

 

ثبت نام و عضویت میز کار

لینک های مفید

 

 

 

 

حسین علی پناه |   1399/03/25 11:47:20   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مسعود زارع بیدکی |   1399/03/29 05:25:09   |
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود
مهدی کاظمی |   1399/04/28 10:45:57   |
قدرت خرید به تورم بستگی دارد
مهدی کاظمی |   1399/04/28 14:14:45   |
توانای مردم در فراهم کردن کالاهای اساسی
صادق زاده ربیعی |   1399/04/30 14:21:22   |
قدرت خرید به تورم بستگی دارد
وحید احمد باریکزهی |   1399/04/31 17:37:38   |
قدرت خرید یعنی با یک واحد پولی چه مقدار میتوان کالا خرید
محمد پوراکبری |   1399/05/02 19:23:48   |
قدرت خرید یعنی توا مالی مردم برای خرید در بازار و تهیه نیازهای روزانه که این توانایی با نقدینگی مردم رابطه مستقیم و با نرخ تورم رابطه عکس دارد .
مجید سرایانی |   1399/03/25 16:33:33   |
0     0
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا .....
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا ابراهیمی |   1399/03/25 18:39:45   |
0     0
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا افتخاری |   1399/03/25 22:49:52   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند و این قدرت میتواند در یک واحد جغرافیایی نسبت به واحد جغرافیایی دیگر متفاوت باشد...در کشور ایران براساس تورم سالهای اخیر قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است....
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
حشمت الله اسدی زیدابادی |   1399/03/26 09:34:20   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می‌دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می‌تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره‌ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می‌دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
آزاده السادات ترابزاده بافقی |   1399/03/26 15:02:38   |
0     0
واقعیت این است که طی سال‌های اخیر از قدرت خرید مردم کاسته شده است، یکی از عوامل ضعف دائمی قدرت خرید مردم کاهش ارزش پول ملی است،
بزرگ شدن حجم نقدینگی طی سال های اخیر مهمترین اشتباهات محاسباتی سیاست پولی و مالی بوده است که یکی از عوامل کاهش ارزش پول است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مهدی سامعی |   1399/03/26 18:54:22   |
0     0
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
احمد واحدیان اردکانی |   1399/03/26 20:47:11   |
0     0
مثلا فرض کنید یک نفر در سال ۱۳۹۰ با صد هزار تومان به مغازه می‌رفت. همین فرد با همین پول در سال ۱۳۹۷ هم به مغازه می‌رود. قدرت خرید در این هفت سال کم شده است، چون با سبد کوچک‌تری از مغازه خارج می‌شود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
fatemeh tak |   1399/03/26 23:48:41   |
0     0
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
Morteaza Poursoleiman |   1399/03/30 19:13:23   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا خدمات است که می تواند با یک واحد ارزی خریداری می شود. قدرت خرید ایرانیان در سالهای اخیر با افزایش نقدینگی ، سیاستهای غلط اقتصادی و افزایش تورم بسیار کاهش چشمگیری داشته است
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سعیده دهقان |   1399/04/02 23:01:30   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا خدمات است که می تواند با یک واحد ارزی خریداری می شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ادمین سواد مالی |   1399/04/02 23:30:52   |
0     0
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید. هرچه واحد پولی قوی و با ارزش تر باشد توان خرید با آن نیز افزایش می یابد.
در مقاطع مختلف زمانی با تبدیل درآمدتان به ارزهای دیگر می توانید قدرت خرید خود را بر اساس واحد های پولی بسنجید.


-منظور از قدرت خرید چیست؟
چه عواملی میشناسید که بر قدرت خرید تاثیر گذارند؟
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مهدی رضایی بیداخویدی |   1399/04/18 04:16:09   |
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.

عرضه و تقاضا . تورم . نرخ بهره و اعتبار . نرخ مالیات . نرخ مبادله .
مرتضی ندافی |   1399/04/21 02:41:09   |
قدرت خرید یعنی توان خرید کلا یا خدماتی
تورم و گرانی قیمت ها ، نرخ بهره و اعتبار
الناز بهروزی |   1399/04/21 04:14:08   |
قدرت خرید همان توانایی خرید کالا و یا خدمات می باشد
تورم ، تولید داخل ، جریان نقدینگی
محدثه دهقان طزرجانی |   1399/04/21 11:01:16   |
سیاست‌های پولی و مالی: هدف این روش محدود کردن تقاضای کل است. این کار از طریق جمع آوری پول به شکل سرمایه‌های غیر نقدی صورت می‌گیرد (سیاست‌های انقباضی).

سیاست‌های درآمدی: با دخالت مستقیم در بازار و عوامل تولید کننده، تورم کنترل می‌شود.این روش کاربردی نیست زیرا در آن مناطق زیادی نیاز به اصلاح دارند.
نقطه نظرات متعدد و بعضاً متضادی درباره عوامل ایجاد تورم ، تآْثیرات آن بر اقتصاد و راههای پیشگیری از تورم بیان شده است.
عصر بانک؛ این نوشتار سعی دارد بطور اجمال و خلاصه تصویری شفاف از تورم به دست خوانندگان بدهد .
زهرا غنی زاده زارچ |   1399/04/22 13:46:04   |
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول چقدر توان خرید کالا و خدماتشامل سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می کندرا دارید.
عوامل تاثیرگذار بر تورم عبارتند از موقعیت جغرافیایی، قدرت خرید جغرافیایی، شاخص ارز در سال مورد نظر، سطح عمومی قیمت ها، نرخ تورم در آینده، زمان شامل تعداد ماه یا سال، مقدار پولی که در دسترس داریم.
محمدصالح شکیبا |   1399/04/26 15:43:28   |
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود.
علیرضا آزاد |   1399/04/28 19:34:40   |
یعنی با پولی که داریم چقدر میتوانیم کالا خرید کنیم.
عواملی مثل تورم و ارزش پول و حتی داشتن سواد مالی نیز ممکن است تاثیر گذار باشد.
مرجان السادات خداپرست |   1399/04/29 13:48:08   |
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول چقدر توان خرید کالا و خدمات
داریم .
عواملی مانند شاخص ارز در سال مورد نظر ،نرخ تورم در سال آینده
مقدار پولی که در دسترس دارد.
نجمه السادات زارع |   1399/04/31 21:38:35   |
شامل میزان محصولات و کالا و خدماتی است که یا یک واحد پولی ثابت در دوره های مختلف زمانی می توان خریداری کرد.
این قدرت پول شامل :
1_ میزان قدرت پول داخلی
2_ میزان قدرت ارز های خارجی
3_ میزان قدرت خرید ب واسطه طلا
4_ قدرت خرید سایر سنجه های اقتصادی رایج
محمد سجاد حجتی پور |   1399/04/03 20:20:21   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد پری زاد |   1399/04/06 11:33:08   |
0     0
قدرت خرید یعنی چه میزان از پول را بتوان هزینه کرد و با همان پول در آینده چه میزان می توان خرید کرد

تورم، تولید داخل، نقدینگی و ...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
بهنام رقاقی |   1399/04/06 13:30:01   |
0     0
با سلام
قدرت خرید پول

شامل میزان محصولات و کالا و خدماتی است که یا یک واحد پولی ثابت در دوره های مختلف زمانی می توان خریداری کرد.
این قدرت پول شامل :
1_ میزان قدرت پول داخلی
2_ میزان قدرت ارز های خارجی
3_ میزان قدرت خرید ب واسطه طلا
4_ قدرت خرید سایر سنجه های اقتصادی رایج
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سیدعلی حسینی |   1399/04/06 23:20:10   |
0     0
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید. هرچه واحد پولی قوی و با ارزش تر باشد توان خرید با آن نیز افزایش می یابد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
روح اله خزاعی |   1399/04/08 13:14:29   |
0     0
داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سید حسین بخشایش |   1399/04/09 09:54:49   |
0     0
قدرت خرید هر کشور با کشور دیگر باعث این تضاد میشود که نرخ برابری ارز در این شرایط کارساز نیست چون قدرت خرید یک مقوله داخلی است مثلا با توجه بحقوق گرفته شده در ایران می توان در چند سال در خود کشور خانه دار شد که دقیقا خرید خانه باید در همان کشور مثلا امریکا و با حقوق همانجا مورد مقایسه قرار گیرد و با نرخ مقایسه ای ارز قابل جمع شدن نیست
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
رضا صالحی نیا |   1399/04/10 13:48:53   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می‌دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می‌تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره‌ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می‌دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
afkhami |   1399/04/12 17:34:06   |
0     0
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید. هرچه واحد پولی قوی و با ارزش تر باشد توان خرید با آن نیز افزایش می یابد.
تورم، تولید داخل، نقدینگی و ...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
رضا دوستی |   1399/04/14 13:30:34   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ابوالفضل |   1399/04/14 15:29:22   |
0     0
قدرت خرید یعنی توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سارازارع منشادی |   1399/04/14 16:22:11   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان خرید مردم میباشد که باپول کمتربتوانند اجناس بیشتری خریدکنند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
zahra azodi |   1399/04/14 21:09:12   |
0     0
تعریف ساده ای که میتوان از قدرت خرید داشت عبارت است: با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
Hamidreza Mirmohammadi |   1399/04/15 15:31:11   |
0     0
قدرت خرید بایک واحد پول چقدر توان خرید کالا وخدمات دارید هرچه واحد پولی قوی ارزش تر باشد توان خرید باآن نیز افزایش میابد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا کبیری |   1399/04/16 23:07:58   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند و این قدرت میتواند در یک واحد جغرافیایی نسبت به واحد جغرافیایی دیگر متفاوت باشد...در کشور ایران براساس تورم سالهای اخیر قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است....
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا حاجی زاده |   1399/04/17 00:40:42   |
0     0
قدرت خرید هر کشور با کشور دیگر باعث این تضاد میشود که نرخ برابری ارز در این شرایط کارساز نیست چون قدرت خرید یک مقوله داخلی است مثلا با توجه بحقوق گرفته شده در ایران می توان در چند سال در خود کشور خانه دار شد که دقیقا خرید خانه باید در همان کشور مثلا امریکا و با حقوق همانجا مورد مقایسه قرار گیرد و با نرخ مقایسه ای ارز قابل جمع شدن نیست
پاسخ
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
لعیا حیدری |   1399/04/17 01:40:35   |
0     0
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود.
تورم، تولید داخل، نقدینگی و میزان قدرت پول داخلی و...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سمیرا |   1399/04/17 23:58:47   |
0     0
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
حسین یزدی یوسفی |   1399/04/18 14:40:43   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند و این قدرت میتواند در یک واحد جغرافیایی نسبت به واحد جغرافیایی دیگر متفاوت باشد...در کشور ایران براساس تورم سالهای اخیر قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است....
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سپیده دهقان |   1399/04/18 17:18:43   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان خرید مردم میباشد که باپول کمتربتوانند اجناس بیشتری خریدکنند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فاطمه مستانی |   1399/04/18 23:17:29   |
0     0
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید. هرچه واحد پولی قوی و با ارزش تر باشد توان خرید با آن نیز افزایش می یابد.
تورم، تولید داخل، نقدینگی و ...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
behzad hajihoseini |   1399/04/19 12:03:43   |
0     0
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید. هرچه واحد پولی قوی و با ارزش تر باشد توان خرید با آن نیز افزایش می یابد.
تورم، تولید داخل، نقدینگی
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ریحانه زارع |   1399/04/19 14:46:12   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.
از جمله عواملی که بر قدرت خرید تاثیر می گذارند شامل تورم، تولید داخل، نقدینگی و میزان قدرت پول داخلی و...می باشد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زهرا سلیمانی |   1399/04/19 20:19:36   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فاطمه جعفری |   1399/04/20 10:38:59   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا یا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود.قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند و این قدرت میتواند در یک واحد جغرافیایی نسبت به واحد جغرافیایی دیگر متفاوت باشد...در کشور ایران براساس تورم سالهای اخیر قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است....
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
جمال سالاری |   1399/04/20 16:08:43   |
0     0
- قدرت خرید یعنی با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید. هرچه واحد پولی قوی و با ارزش تر باشد توان خرید با آن نیز افزایش می یابد.
- تنزیل لرزش پول ملی ، تورم ، تغیر الگوی مصرف و .. تأثیر دارند .
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
Mona |   1399/04/22 13:27:49   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می‌دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می‌تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره‌ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می‌دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.

اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
رویا زیلوباف |   1399/04/23 13:37:28   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مجید گلزارفر |   1399/04/23 19:30:20   |
0     0
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.
- تنزیل لرزش پول ملی ، تورم ، تغیر الگوی مصرف و .. تأثیر دارند .
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فرزانه جنتی |   1399/04/24 17:06:46   |
0     0
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.
- تنزیل لرزش پول ملی ، تورم ، تغیر الگوی مصرف و .. تأثیر دارند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مژگان محمدی یزدی |   1399/04/24 23:05:11   |
0     0
یک واحد ارزی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می‌دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می‌تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره‌ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می‌دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
نغمه لطف محمدی |   1399/04/25 20:45:05   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مصطفى عربى |   1399/04/25 22:43:25   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند و بسته به نوع درامد افراد تغیر میکند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مهلا زارع |   1399/04/26 16:39:59   |
0     0
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید. هرچه واحد پولی قوی و با ارزش تر باشد توان خرید با آن نیز افزایش می یابد.
تورم، تولید داخل، نقدینگی و ...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
حسین فتوحی اردکانی |   1399/04/26 19:11:13   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمدرضا مرادی مزرعه نو |   1399/04/26 21:11:36   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سید جمال الدین طباطبایی مزرعه نو |   1399/04/26 22:13:15   |
0     0
در اصطلاح قدرت خرید یعنی به خاطر سیاست های غلط سفره مردم کوچکتر شده است و این روند هر روز که هیچ بلکه هر ساعت کوچکتر می شود
قدرت خرید مقدار نسبت کالا یا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
جواد زارع |   1399/04/27 16:07:28   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می‌دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می‌تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره‌ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می‌دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.

اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.

مقدار شاخص ارز در یک سال، مقداری است که بر پایه ۱۰۰ نرمال شده‌است. مقدار قدرت خرید یک واحد پول (مثلاً ریال) در یک سال معین، بر حسب ریال در سال پایه بیان می‌شود:
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مطهره صولتی |   1399/04/27 22:01:50   |
0     0
منظور از قدرت خرید، توان خرید کالا یا خدمات را داشته باشد.
عوامل تاثیرگذار بر قدرت خرید:تورم،اعتبار،نرخ بهره،تولید داخل،کاهش ارزش پول ملی و...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
پوریا گراشی |   1399/04/28 13:11:50   |
0     0
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.

عرضه و تقاضا . تورم . نرخ بهره و اعتبار . نرخ مالیات . نرخ مبادله .
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
زینب دریس |   1399/04/28 15:52:38   |
0     0
قدرت خرید نسبت به کالا و خدمات بایک واحد ارزی که خریداری میشود
اگر درامد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد
قدرت خرید در آمد افت میکند .تورم همیشه به معنی سقوط
قدرت درآمد نیست
مثلا فرض کنید یک نفر درسال ۱۳۹۰ با صد هزار تومان به مغازه میرفت
همین فرد با همین پول در سال ۱۳۹۷ هم به مغازه میرود قدرت خرید در هفت سال کم شده چون سبد کو چکتری از مغازه خارج میشود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
روح الله بخشی |   1399/04/28 16:34:10   |
0     0
قدرت پول در مقابل کالاهای مصرفی
عرضه و تقاضا ، مالیات ، تورم
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
کیانوش بمانی نژاد |   1399/04/28 17:48:02   |
0     0
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
علی دهقانیزاده |   1399/04/28 20:24:22   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سیدسعید حسینی منش |   1399/04/29 02:01:16   |
0     0
قدرت خرید یعنی با بودجمون چه میزان کالای مورنیازمون رو خریداری کنیم؟
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد فاطمی |   1399/04/29 13:02:28   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می کند.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد خوشنام |   1399/04/29 16:37:10   |
0     0
قدرت خرید همان توانایی خرید کالا ویا خدمات میباشد
تورم، تولید داخل، جریان نقدینگی.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
علیرضا مظفری دهشیری |   1399/04/29 18:56:02   |
0     0
قدرت خرید و اضافه رفاه

در سال ۲۰۰۷ آیفون نهایت فناوری تلفن همراه بود. این دستگاه ۷۰۰ دلار قیمت داشت. برای خرید بهترین گوشی جهان باید ۳۳ گرم طلا می‌پرداختید. حالا بهترین گوشی جهان ۱۰۰۰ دلار قیمت دارد. برای خرید این دستگاه باید ۳۴ گرم طلا را بپردازید.

در نگاه اول ممکن است فکر کنید گوشی آیفون خیلی گران شده است. برای خرید یک آیفون باید ۳۰۰ دلار (۱۱ گرم طلا) بیشتر بدهید. اما اختلاف قیمت این دو محصول فقط یک گرم طلا است.

اگر بخواهید آیفون نو بخرید، نسبت به سال ۲۰۰۷ باید یک گرم طلا بیشتر هزینه کنید. یک گرم طلایی که می‌شود با آن ۷ ساندویچ مک‌دونالدز یا ۲۵ همبرگر مرغوب در تهران خرید.

تغییر در قدرت خرید شما (حتی به‌اندازه یک گرم طلا) باعث می‌شود که خرید گوشی جدید شما را از چند ساندویچ محروم کند. به‌بیان‌دیگر اضافه رفاه شما به‌اندازه ارزشی که این تعداد ساندویچ برای شما دارد، کاهش می‌یابد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فاطمه زارعی |   1399/04/29 23:03:55   |
0     0
قدرت خرید هر کشور با کشور دیگر باعث این تضاد میشود که نرخ برابری ارز در این شرایط کارساز نیست چون قدرت خرید یک مقوله داخلی است مثلا با توجه بحقوق گرفته شده در ایران می توان در چند سال در خود کشور خانه دار شد که دقیقا خرید خانه باید در همان کشور مثلا امریکا و با حقوق همانجا مورد مقایسه قرار گیرد و با نرخ مقایسه ای ارز قابل جمع شدن نیست
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
علیرضازارعیان |   1399/04/29 23:27:57   |
0     0
قدرت خرید یعنی با یک واحد پول چقدر توان خرید کالا و خدمات
داریم .
عواملی مانند شاخص ارز در سال مورد نظر ،نرخ تورم در سال آینده
مقدار پولی که در دسترس دارد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محبوبه سرخیان |   1399/04/30 03:43:09   |
0     0
مقدار نسبت کالا خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود. به عنوان مثال، اگر شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی یک ریال به یک فروشگاه داده بودید، نسبت به امروز قادر به خرید مقدار کالا بیشتری بودید. این نشان می‌دهد که شما در دهه ۱۳۳۰ خورشیدی دارای قدرت خرید ' بیشتری بودید. ارز می‌تواند پول کالا (مانند طلا یا نقره‌ای یا پول فیات) یا ارز شناور در بازار آزاد (مانند دلار آمریکا) باشد. همانطور که آدام اسمیت اشاره کرد، داشتن پول به یک فرد توان "دستور دادن" به خدمات (کار) دیگران را می‌دهد. در نتیجه قدرت خرید بیشتر، توانایی فرد بر افراد دیگر است تا توانایی آنها برای تبادل (تجارت) ارز یا پول با کالا و خدمات آنها.

اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
معصومه یاری علی ابادی |   1399/04/30 20:37:06   |
0     0
با افزایش حقوق ووافزایش قیمتها ما همان قدرت خرید را خواهیم داشتولی پس انداز ماکاهش می یابد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد زارع |   1399/04/30 21:07:39   |
0     0
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
افسانه محمدى ساغندى |   1399/04/30 22:58:51   |
0     0
قدرت خرید یعنى بایک واحد پول چقدر فرد قدرت خرید دارد
که همان توان مالى هر فرد است براى رفع نیازهاى خود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
sajad zare |   1399/04/30 23:54:49   |
0     0
قدرت خرید هر کشور با کشور دیگر باعث این تضاد میشود که نرخ برابری ارز در این شرایط کارساز نیست چون قدرت خرید یک مقوله داخلی است مثلا با توجه بحقوق گرفته شده در ایران می توان در چند سال در خود کشور خانه دار شد که دقیقا خرید خانه باید در همان کشور مثلا امریکا و با حقوق همانجا مورد مقایسه قرار گیرد و با نرخ مقایسه ای ارز قابل جمع شدن نیست.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ولی نامجو |   1399/04/31 06:09:57   |
0     0
توان خرید افرادبرای اقلام مور دنیاز راقدرت خرید گویند.قدرت خرید با تورم رابطه معکوس داردیعنی هر چقدر تورم افزایش یابد قدرت خرید کاهش می یابد.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مهدیه السادات موسوی |   1399/04/31 16:54:03   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مرجان عباسی نسب |   1399/04/31 23:29:56   |
0     0
شخص بتواند کالاهای اساسی و ضروری زندگیش را تهیه نماید
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مسعودتاجیک |   1399/05/01 18:48:45   |
0     0
عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود
تورم، تولید داخل، نقدینگی و ...
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
درویشی |   1399/05/01 19:07:20   |
0     0
قدرت خرید به تورم بستگی دارد
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مهین خواجوی |   1399/05/02 09:20:35   |
0     0
قدرت خرید چیست؟
قدرت خرید یک تعریف ساده دارد. با یک واحد پول (یک دلار، یک یورو، صدهزار ریال) چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟ البته نه فقط یک کالا، بلکه سبدی از جمیع اقلام مصرفی که ملزومات زندگی یک فرد را تامین می‌کند. از کرایه‌خانه تا پنیر.

با یک واحد پول چقدر توان خرید کالا و خدمات دارید؟
مثلا فرض کنید یک نفر در سال ۱۳۹۰ با صد هزار تومان به مغازه می‌رفت. همین فرد با همین پول در سال ۱۳۹۷ هم به مغازه می‌رود. قدرت خرید در این هفت سال کم شده است، چون با سبد کوچک‌تری از مغازه خارج می‌شود.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
پوریا سلیمانی چالی |   1399/05/02 13:14:42   |
0     0
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
بیتا ناظمی |   1399/05/02 20:10:30   |
0     0
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات و همچنین برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مریم دهقان بنادکی |   1399/05/03 18:50:42   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
فرزانه توحیدفر |   1399/05/03 21:03:59   |
0     0
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد. درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مهدیه گلشائیان |   1399/05/04 01:31:06   |
0     0
قدرت خرید یعنی توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالا یا خدمات
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
محمد حسین بخت جو |   1399/05/06 23:04:42   |
0     0
قدرت خرید یعنی توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالا یا خدمات و اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
بهروز باستانی اله ابادی |   1399/05/07 19:11:40   |
0     0
قدرت خرید جغرافیایی
تصور کنید که با صد هزار تومان در تهران برای خرید از خانه خارج شود. همین فرد با همین پول در شیراز می‌تواند سبد کالای بزرگ‌تری بخرد. پس قدرت خرید در تهران کم‌تر از شیراز است.
اما نکته جالب‌تر، مقایسه قدرت‌خرید افراد در تهران و برلین است. یک فرد معمولی در برلین، ماهانه در حدود هزار و پانصد یورو برای ملزومات اولیه زندگی خرج می‌کند. (حدود یک‌سوم این مبلغ برای اجاره آپارتمانی کوچک هزینه می‌شود.)
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
ابوالفضل شهاب |   1399/05/08 15:30:07   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالاوخدمات است که می تواند با یک واحد ارزی خریداری شود
شاخص ارز درسال مورد نظر نرخ تورم در سال اینده مقدار پولی که در دسترس داریم
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سیده بنت الهدی مرتضوی |   1399/05/08 20:48:34   |
0     0
قدرت خرید مقدار نسبت کالا ، خدمات است که می‌تواند با یک واحد ارزی خریداری می‌شود.
اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند.تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست. زیرا تورم می‌تواند سریع تر از سطح قیمت افزایش یابد.درآمد واقعی بالاتر به معنی قدرت خرید بالاتر است، زیرا درآمد واقعی به درآمدی گفته می‌شود که با توجه به تورم تنظیم شده‌است.
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
سعید دامگی علی آباد |   1399/05/10 11:05:05   |
0     0
قدرت خرید یعنی توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالا یا خدمات و اگر درآمد پولی مداوم یک فرد ثابت باقی بماند اما سطح قیمت افزایش می‌یابد، قدرت خریدِ درآمدها افت می‌کند. تورم همیشه به معنی سقوط قدرت خریدِ درآمد نیست
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
حمیدرضا منصوری محمد ابادی |   1399/05/12 12:44:40   |
0     0
قدرت خرید عبارت است از توانایی مقدار مشخصی از واحد پول برای خرید کالاها و خدمات
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
مرتضی جلالی فر |   1399/06/08 16:23:09   |
0     0
قدرت خرید یعنی توان مالی مردم در جهت تعیین مایحتاج روزمره و اساسی خودبا توجه به سطح قدرت خرید عموم مردم که در چند سال اخیر در کشور ما به شدت پایین آمده البته با نگاه دو قطبی بودن افراد جامعه و سران آن

مقدار شاخص ارز در یک سال، مقداری است که بر پایه ۱۰۰ نرمال شده‌است. مقدار قدرت خرید یک واحد پول (مثلاً ریال) در یک سال معین، بر حسب ریال در سال پایه بیان می‌شود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
بهنام گشتاسبی |   1399/06/14 12:26:14   |
0     0
قدرت خرید یعنی فرد بایک واحد پولی چه سبدی از کالا را میتواند خرید کند برابری قدرت خرید نوعی شاخص اقتصادی است که به عنوان تکنیکی برای تعیین ارزش پول‌های مختلف بکار می‌رود
 پاسخ 
دیدگاه کاربران
دیدگاه کاربران

اخبار مرتبط

 

هدیه مالی تیم متفکران نوین مالی در شبکه اجتماعی
Web Analytics